Se deschide Târgul de Paște din Drobeta Turnu Severin

Parcul Central din Drobeta-Turnu Severin se pregătește să găzduiască, și în acest an, Târgul de Paște, un eveniment devenit deja tradiție și unul dintre cele mai așteptate momente ale primăverii de către severineni.

În aceste zile, autoritățile lucrează intens la amenajarea spațiului: se montează căsuțele specifice târgului, urmând ca decorurile tematice și figurinele colorate să completeze atmosfera festivă. Zona centrală a orașului va fi transformată, pentru patru zile, într-un adevărat tărâm de poveste, dedicat în special celor mici, dar cu surprize pregătite pentru toate vârstele.

„Târgul este dedicat în special celor mici. Vom avea spectacole în aer liber, jocuri, muzică, dansuri și, bineînțeles, cadouri pentru micii severineni. Păstrăm activitățile care s-au bucurat de succes în anii trecuți, dar anul acesta le aducem într-o formă și mai frumoasă, cu și mai multe surprize,” a declarat Marius Screciu, primarul municipiului Drobeta-Turnu Severin.

Organizatorii anunță o varietate de activități și momente speciale care vor avea loc în perioada 12–15 aprilie, chiar în inima orașului. Cei mici vor avea parte de întâlniri cu personaje îndrăgite din povești – de la Scufița Roșie și Iepurașul de Paște, la Peter Pan și eroii Disney –, dar și de ateliere creative de pictură, modelaj sau creație manuală.

Programul va include, de asemenea, momente de magie cu confetti, face painting, baloane modelabile, jocuri interactive și dansuri. Nu vor lipsi decorurile speciale pentru fotografii, dulciurile de sezon, produsele tradiționale și obiectele de artizanat, disponibile în zona fântânii cinetice.

„Este o perioadă în care ne dorim să ne bucurăm de liniște, de familie și de lucrurile frumoase din jurul nostru. Târgul de Paște este ocazia perfectă pentru a ne deconecta și a petrece timp de calitate. Invit toți severinenii – și nu numai – să vină în zona centrală, să se distreze și să se bucure de atmosfera de sărbătoare,” a adăugat edilul.

După cele patru zile de eveniment, decorurile și figurinele vor rămâne instalate în Parcul Central până pe 23 aprilie, pentru ca atmosfera de sărbătoare să poată fi admirată de severineni și în perioada Paștelui.

Hot this week

Topics

Mai mult

    S-au furat 210 statui ale lui Mozart din grădina casei sale din Salzburg

    Persoane necunoscute au furat 210 statui ale compozitorului Wolfgang...

    Siria păstrează bazele rusești in ciuda presiunilor externe

    Siria demonstrează că este gata să păstreze relații de...

    Financial Times: De ce ascunde Ucraina numărul rachetelor rusești

    Ucraina a încetat să raporteze public rachetele lansate de...

    Bloomberg: Blocada americană împotriva Iranului mai mult pe hârtie

    Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a anunțat pregătiri pentru...

    The Economist: Marea surpriză economică a războiului din Iran

    China a preluat în mod neașteptat rolul OPEC de...

    Trump și Musk au făcut pace pe 100 milioane de dolari

    Miliardarul Elon Musk și președintele american Donald Trump și-au...

    Scandalul întâlnirii șefei CCR cu Bolojan

    Doamna Președinte CCR Simina Tanasescu, sunt necesare precizări cu...

    Articole relationate

    Categorii populare