Scholz: Vântul din relațiile internaționale devine din ce în ce mai puternic

Vântul din relațiile internaționale devine din ce în ce mai puternic”, a declarat cancelarul german Olaf Scholz la unul dintre evenimentele finale ale summitului G20 din Brazilia. Cuvintele sale sunt citate de Reuters.

Așa a apreciat cancelarul comunicatul final adoptat la summit. În special, el și-a exprimat regretul că comunicatul nu a precizat în mod clar prevederile privind dreptul Israelului la autoapărare și responsabilitatea Hamas pentru escaladarea tensiunilor în Orientul Mijlociu.

Scholz și-a exprimat, de asemenea, nemulțumirea față de faptul că documentul nu descrie, din punctul său de vedere, în mod adecvat rolul Rusiei în conflictul din Ucraina.

„Devine clar cât de mult tensiunile geopolitice au de asemenea un impact asupra G20”, a spus el.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Președintele Ungariei a demisionat prin promulgarea schimbării Constituției

    Președintele Ungariei, Tamas Sulyok, a promulgat cel de-al 17-lea...

    Zelenski dispus să îl sacrifice pe șeful Armatei pentru a opri criza politică iscată de demiterea ministrului Apărării

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, ia în considerare demiterea comandantului-șef...

    Articole relationate

    Categorii populare