SCANDALUL USAID: Georgia va interzice complet finanțarea străină pentru presă

Autorităţile georgiene sporesc măsurile împotriva presei şi a grupurilor societăţii civile, propunând o serie de noi restricţii aparent inspirate de îngheţarea ajutorului extern al preşedintelui american Donald Trump, relatează POLITICO.

„Scandalul USAID la nivel mondial a făcut evident faptul că trebuie să ne revendicăm pe deplin ţara”, a declarat miercuri preşedintele partidului de guvernământ Visul Georgian, Mamuka Mdinaradze.

Tbilisi va introduce un nou proiect de lege pentru a „defini standardele de obiectivitate şi etică ale presei” şi pentru a interzice complet finanţarea străină pentru mass-media.

Anul trecut, partidul de guvernământ, favorabil Rusiei, a adoptat o lege care califica drept „agenţi străini” ONG-urile şi mass-media care primesc mai mult de 20% din finanţarea lor din străinătate. Săptămâna aceasta, prim-ministrul georgian Irakli Kobahidze a luat măsuri suplimentare împotriva donatorilor occidentali şi a „activităţii lor coordonate împotriva poporului şi statului georgian”, afirmând că ONG-urile finanţate din străinătate au încercat să facă revoluţie

Hot this week

Topics

Mai mult

    Creșteri de prețuri în iunie: Energia electrică (+59,97%), chirii (+43,29%) și motorină (+28,16%)

    Energia electrică (+59,97%), chiriile (+43,29%) și motorina (+28,16%) au...

    Cafteala din interiorul puterii de la Teheran

    Liberation atrage atenția asupra faptului că absența noului Lider...

    Demiurgul ratat al păcii

    „Acordurile cu care președintele american Donald Trump se laudă...

    Comandanții militari americani au pe conștiință moartea mai multor soldați în războiul cu Iranul

    O anchetă publicată în exclusivitate de Washington Post indică...

    După ce a schimbat premierul, Zelenski schimbă și ambasadorul din SUA

    Ambasadoarea Ucrainei în Statele Unite, Olha Stefanișna, intenționează să...

    Articole relationate

    Categorii populare