Scandalul Apartamentul de la Sofia: Guvernul de dreaptă vrea să acopere scandalul în care sunt implicați și un lider socialist și șefi din Justiție

Pe lista noilor acuzați în scandalul „Apartamentul” de la Sofia se află ministrul turismului, unul din liderii PSB (n.red- socialiștii), procurorul-șef și șeful Tribunalului suprem.La Sofia a avut loc ședința Consiliului consultativ de securitate națională pe tema combaterii corupției la nivel înalt.Ședința Consiliului s-a încheiat fără un rezultat concret. Proiectul de declarație propus de președintele Rumen Radev nu a fost acceptat de liderii coaliției aflată la guvernare. Primul-ministru și președinte al partidului GHERB, Boiko Borisov, a respins concluzia că statul este pasiv și neputincios în fața corupției la nivel înalt. La o conferință de presă el a acuzat președintele că face jocul opoziției care se concentrează asupra unor probleme mărunte și refuză să vorbească despre corupția în cadrul privatizării, transmite Radio Europa Liberă.

Boiko Borisov, leader of Bulgaria’s centre right GERB party, speaks during their first news conference after winning the general elections in Sofia October 10, 2014. REUTERS/Stoyan Nenov

Pe lista noilor acuzați în scandalul „Apartamentul” se află ministrul turismului Nikolina Anghelkova, unul din liderii PSB Valeri Jableanov, procurorul-șef Sotir Țațarov și șeful Tribunalului suprem Lozan Panov.

Președintele Radev a constatat că există o criză instituțională în combaterea corupției. „A sosit timpul să alegem între cei corupți și cei jefuiți, între afaceriștii și oamenii cinstiți. Restabilirea încrederii în statalitatea trebuie să treacă prin pedepsirea celor corupți.”

La ședința nu a participat niciun reprezentat al Parchetului Național Anticorupție al cărui șef Plamen Gheorghiev a ieșit în concediu la cererea lui Borisov. A demarat o anchetă împotriva unui adjunct al său. Este anchetat și șeful anchetatorilor penali.​

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scandalul ouălor cu picioare ale lui Fritz

    Instalațiile decorative amplasate în Piața Unirii au generat un conflict artistic,...

    Fost analist CIA: Războiul din Iran va crea o criză economică fără precedent

    Consecințele economice ale atacului lansat de Statele Unite și...

    Tatăl lui Elon Musk vrea să conducă o colonie de sud-africani în Rusia

    Tatăl lui Elon Musk, Errol, intenționează să organizeze și...

    Inteligența artificială nu a ajutat America in Iran

    Speranțele SUA pentru un război „fără contact” cu Iranul,...

    Bătălia pentru postul de ambasador american in Rusia și cine joacă

    Emisarul prezidențial american Steve Witkoff influențează procesul de selecție...

    Demonstrații uriașe in Irak împotriva intervenției americane in Iran

    Zeci de mii de susținători ai influentului cleric șiit...

    Articole relationate

    Categorii populare