Șantierul Naval Orșova repartizează către acționari 93% din profitul net al anului trecut și vine cu dividende suplimentare de peste 7 milioane lei

Societate aflată în portofoliul SIF-urilor, Șantierul Naval Orșova repartizează către acționari 93% din profitul net al anului trecut și vine inclusiv cu dividende suplimentare de peste 7 milioane lei, transmite Profit.ro.

Astfel, propunerea este ca emitentul să distribuie din profitul net de 4,65 milioane lei suma de 4,34 milioane lei sub formă de dividende. Valoarea dividendului brut este de 0,38 lei/acțiune. În plus, Șantierul Naval Orșova are în vedere distribuirea de dividende suplimentare în valoare de 7,08 milioane lei, respectiv un dividend brut. Cele 2 dividende poartă la nivel agregat și dacă le raportăm la ultimul preț de închidere de 4,8000 lei/acțiune un randament net de 19,79%. Abele ar urma să aibă ca dată a plății ziua de 30 iunie.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ucrainienii rad și grădinițele in limba română din Cernăuți

    Comunitatea românească din municipiul Cernăuți își exprimă îngrijorarea cu...

    Președintele Serbiei: În două-trei zile, Dunărea va deveni nenavigabilă

    Dunărea va deveni nenavigabilă în două-trei zile din cauza...

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Cine a fost ținta atentatului de la Moscova

    Sărbătorirea a celei de-a 55-a aniversări a comandantului șef...

    Asaltul francmasonilor in universitățile britanice

    Francmasonii britanici încearcă să atragă tineri în rândurile lor....

    Articole relationate

    Categorii populare