Rusia redirecționează o parte din GNL-ul furnizat Europei către alte piețe

Companiile rusești vor redirecționa o parte din gazul natural lichefiat (GNL) furnizat în prezent piețelor europene către alte piețe, fără a aștepta intrarea în vigoare a interdicției de import.

„În conformitate cu instrucțiunile președintelui, am abordat astăzi această problemă. Am discutat în detaliu situația actuală și posibilitățile de redirecționare a gazelor. S-a decis ca o parte din volumele de GNL furnizate în prezent Europei să fie redirecționate către alte piețe unde se construiesc relații constructive, pragmatice cu țara noastră, unde există cerere și posibilitatea încheierii unor contracte pe termen lung”, a remarcat viceprim-ministrul rus, Alexander Novak.

Viceprim-ministrul a citat companii din China, India, Filipine și Thailanda ca exemple ale celor cu care s-ar putea încheia noi contracte.

Novak a subliniat că în timpul întâlnirii s-a remarcat faptul că previziunile pentru piața din Asia-Pacific demonstrează o creștere pe termen lung a cererii, fapt confirmat și de datele privind creșterea economică la o rată mai mare decât media globală.

„Intenționăm să aprovizionăm piețele energetice globale, în principal acele țări interesate de gazul rusesc și care intenționează să construiască relații constructive pe termen lung cu noi. Și astfel de oportunități există: companiile noastre au confirmat acest lucru astăzi și sunt deja în negocieri”, a adăugat Novak.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ambasadorul Rusiei la ONU acuză inconsecvența oficialilor români in scandalul dronei

    Reprezentantul permanent al Rusiei la Națiunile Unite, Vasili Nebenzia,...

    Iranul suspendă negocierile cu SUA

    Iranul a anunțat luni că suspendă toate comunicările cu...

    Miodrag Belodedici pe Clisura Dunării, la Svinița, cea mai mare comunitate de sârbi din România

    În acest sfârșit de săptămână, comuna Svinița a găzduit...

    Piața GNL va fi lovită de prețuri scăzute, dacă….

    Piața globală a gazelor naturale lichefiate (GNL) s-ar putea...

    Consiliera comunistă pe securitate națională a lui Nicușor

    Martina Orlea, numită recent consilier prezidențial al lui Nicușor...

    Viceministrul rus de externe: SUA au pierdut in fața Iranului

    Statele Unite nu au reușit să învingă Iranul, ceea...

    Episcopul din presupusele filme XXX cu Mitropolitul demisionar al Basarabiei

    Mitropolitul Basarabiei a demisionat după un scandal sexual. Cel...

    Norvegia vrea să adere la UE din cauza „lumii nebune” a lui Trump

    Aderarea la Uniunea Europeană pare din ce în ce...

    Articole relationate

    Categorii populare