spot_img
joi, 22 ianuarie, 2026
-0.3 C
București

România este ţara din UE cu cel mai mare procent de angajaţi din hoteluri concediaţi în urma pandemiei

România este ţara din Uniunea Europeană cu cel mai mare procent de angajaţi din hoteluri concediaţi în urma pandemiei, a declarat, joi, preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România (FIHR), Călin Ile, într-o conferinţă de presă.

Acesta a prezentat concluziile unui studiu realizat de Cushman & Wakefield pentru FIHR cu privire la reacţiile patronilor de hoteluri din România la criza provocată de coronavirus, în comparaţie cu reacţiile antreprenorilor europeni din domeniu.

„În România tăierile de salarii au fost mai mici decât ale hotelierilor din Europa, în prima fază. În acest moment, în România 29% din salariaţi au fost concediaţi, iar perspectivele sunt la 38% – cea mai mare cifră din ţările analizate. În Ungaria, doar 19% din salariaţi au fost concediaţi, iar orizontul e să ajungă la 20%, iar la nivel de Europa 24% au fost concediaţi, iar estimarea este 30%”, a afirmat Călin Ile.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scamatoria reducerii deficitului bugetar

    Incredibil. Reducerea "surpriza" a deficitului de la 8.4 la...

    DE RÂSU-PLÂNSU: Ministrul Fondurilor Europene povestește cu cine s-a întâlnit la Davos

    Ministrul Fondurilor Europene Dragoș Pâslaru, prezent cu delegația României...

    Țoiu ne aburește după palma Ucrainei

    O veste a căzut ieri ca un trăznet: a...

    Copenhaga: NU negociem vânzarea Groenlandei

    Ministrul danez de externe, Lars Løkke Rasmussen, a respins...

    Emisarul lui Trump pentru misiuni speciale: Serbia trebuie să urmeze calea americană, nu cea europeană

    Emisarul președintelui american Donald Trump pentru misiuni speciale, Richard...

    Articole relationate

    Categorii populare