spot_img
15.4 C
București
sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSocialRomânia a debutat cu o înfrângere la EURO 2016 handbal feminin, 21-23...

România a debutat cu o înfrângere la EURO 2016 handbal feminin, 21-23 cu Norvegia

-

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Norvegia cu scorul de 23-21 (13-11), luni seara, la Helsingborg, în primul său meci din Grupa D a Campionatului European Suedia – EURO 2016.

Campioana europeană și mondială a câștigat un meci în care diferența a fost făcută de greșelile numeroase făcute de tricolore. România nu a știut să profite de numeroasele momente favorabile pe care le-a avut, în special cele în superioritate numerică.

România a făcut un prim sfert de oră excelent și a obligat Norvegia la o cursă de urmărire. Echipa antrenată de Martin Ambros a condus ultima oară în min. 13, cu 7-6, după care a încasat trei goluri la rând, scorul devenind 9-7 pentru Norvegia (16). Scandinavele au condus apoi la patru goluri, 13-9 (25), intrând la pauză cu un avans de două goluri pe tabelă, 13-11.

Naționala României s-a apropiat un un singur gol, 14-15 (40), dar apoi timp de opt minute nu a marcat decât o singură dată, încasând cinci goluri, 15-20 (48). Tricolorele s-au apropiat apoi la două goluri, 19-21 (54), dar nu au reușit mai mult, pierzând cu 21-23.

Nora Mork, autoare a 7 goluri, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului.