RFI: Vechea ordine mondială care a apărut după al Doilea Război Mondial, dominată în mare măsură de tabăra occidentală, se prăbușește sub influența puterilor care o contestă

Conflictul din Ucraina a adâncit ruptura dintre Occident și țările care nu sunt de acord cu hegemonia sa, conduse de Rusia, scrie RFI.

„Vechea ordine mondială care a apărut după al Doilea Război Mondial, dominată în mare măsură de tabăra occidentală, se prăbușește sub influența puterilor care o contestă”, se spune în publicație.

Potrivit autorului materialului, astăzi există țări în lume care pun la îndoială modelul bazat pe o ordine economică liberală și un sistem politic democratic. Se susține că statele occidentale erau convinse că populația lumii doar aștepta apariția democrației după un model dat, nevăzând că erau din ce în ce mai percepute ca criminali și prădători economici.

Articolul spune că, ca urmare a politicilor agresive ale Occidentului, s-a deschis un abis între acesta și unele mari puteri – China, Rusia, țări din Africa, Asia și America de Sud.

Conflictul din Ucraina, după punctul de vedere al autorului materialului, a servit doar ca un catalizator pentru scindare. Astfel, Europa și Statele Unite își apără interesele, Rusia luptă împotriva expansionismului NATO, care rezonează în multe țări din Sudul Global. De aici și rezultatul reuniunii G20 de săptămâna trecută din India: țările occidentale nu își mai pot impune voința, mai ales în ceea ce privește conflictul ucrainean, conchide autorul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rusia taie petrolul kazah pentru Germania: Nordul Germaniei va intra in criză de combustibili

    Rusia se pregătește să oprească exporturile de petrol din...

    Adrian Năstase: Trebuie să mergeți in piață să-l susțineți pe premier, alături de Radu Berceanu

    „Realizările” guvernului Bolojan dar și declarațiile premierului și ale...

    Avocatul Durgheu îl apară pe Raed Arafat

    de Avocat Florin Constantin Durgheu Dintre numeroasele știri / informații...

    Rusia avertizează Moldova să nu folosească forța in Transnistria

    Secretarul Consiliului de Securitate, Serghei Șoigu, a declarat că...

    Rareș Bogdan in ședința liberalilor: Nu doresc Steagul Curcubeu pe sediul PNL

    Nu doresc Steagul Curcubeu pe sediul PNL, vreau steagul...

    Articole relationate

    Categorii populare