spot_img
joi, 18 decembrie, 2025
-1 C
București

Rectorul Universității de Vest din Timișoara către politicieni: NU stiți să faceți o țară ca afară, dar nici nu lăsați pe alții să vă învețe

Rectorul Universității de  Vest din Timișoara, Marilen Pirtea, iese din nou la atac împotriva clasei politice. El critică deschis mentalitatea de tip „Da, șefu’…”, preferată în continuare de cei aflați în funcții de decizie. Pirtea readuce în discuție și problema diasporei, ignorată în continuare de puterea de la București, scrie debanat.ro.

„Rândurile acestea nu se adresează unei anumite culori politice și nici nu au drept țintă un anumit personaj. Nemulțumirea mea se îndreptă spre decidentul român care în 25 de ani nu a făcut decât să încălzească un scaun și să fie plătit pentru a răspunde la telefon cu «Da, șefu’…». Vă recunoașteți voi, aceia la care mă refer, în aceste rânduri. Ne aflăm la aproape un an din momentul în care diaspora românească a făcut o nouă revoluție, una prin care ne-a arătat drumul pe care trebuie să-l urmăm (…) Acela era momentul în care decidentul de care vorbeam mai sus trebuia să inițieze proiecte prin care statul român să beneficieze de o bogăție imensă aflată dincolo de granițe, diaspora noastră. Zilele trecute am organizat, la Bruxelles, o reuniune de relaționare între reprezentanții UVT și absolvenții săi care lucrează în instituțiile europene (…) Am aflat de la ei că se simt uitați de țară, că ideile lor nu răzbat mai departe de cercurile obișnuite. Nici nu ar avea cum, din moment ce mulți dintre decidenții noștri sunt blocați într-o gândire învechită, cum că pe ei nu-i învață nimeni să-și facă meseria”, transmite Pirtea.

Universitarul timișorean are și o soluție pentru cooptarea românilor din diaspora. „Românii sunt aleși în parlamente ale țărilor UE, în consilii regionale și locale sau în instituții naționale și internaționale. Ei trebuie implicați direct în jurul unor proiecte comune (…) Un prim pas înainte ar fi formarea de compartimente specializate, în toate ministerele, consiliile județene și locale, care să aibă ca scop identificarea românilor de peste graniță, pozițiile lor în diferite foruri decizionale și modul în care aceștia ar putea contribui la crearea unor noi proiecte comune sau la îndeplinirea obiectivelor noastre ca țară (…) Propun ca statul să valorifice această resursă de acolo de unde ea se află, dar pentru un asemenea demers trebuie să știm și să ne dorim mai mult decât «Da, șefu’…»”, spune Marilen Pirtea. Rectorul UVT este membru PNL și ar putea viza, anul viitor, un post de parlamentar.

 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Tucker Carlson: Trump va declara război Venezuelei

    Jurnalistul american Tucker Carlson, vorbind în cadrul podcastului Judging...

    Agenția Europeană de Siguranță a Aviației reclamă probleme la Airbus 320

    Agenția Europeană de Siguranță a Aviației (EASA) a solicitat...

    Meloni: Nu vom trimite trupe in Ucraina

    Prim-ministrul italian Giorgia Meloni a declarat că Roma nu...

    Europarlamentarul Dan Motreanu: Fermierii români trebuie protejați de efectele viitorului acord UE-Mercosur

    Fermierii români trebuie protejați de efectele viitorului acord UE-Mercosur....

    Un drum esențial pentru Banatul Montan a fost finalizat

    Moș Crăciun a venit și în Caraș – Severin....

    Bruxelles-ul vrea să oblige Ucraina să cumpere majoritar armament european, nu american

    UE dorește să introducă o regulă „Cumpără active europene”...

    Articole relationate

    Categorii populare