Războiul din Iran aproape a blocat economia zonei euro

Creșterea sectorului privat în zona euro aproape s-a blocat în martie, arată rezultatele unui sondaj S&P Global, publicat miercuri, sporind dovezile că blocul suferă deja de pe urma scăderii activității economice în urma războiului din Iran, transmite Reuters.

În condițiile în care prețurile petrolului au crescut cu două treimi de la începutul anului, inflația în zona euro este deja în creștere, iar avansul economiei ar urma să fie încetinit de scumpirea combustibililor, care reduce puterea de cumpărare a gospodăriilor, scade marjele de profit ale companiilor și afectează încrederea.

Indicatorul Purchasing Managers (PMI) privind activitatea economică în zona euro, calculat de S&P Global, a scăzut în martie la 50,5 puncte (de la 51,9 puncte luna precedentă). Deși indicatorul se situează peste pragul de 50 de puncte, care separă o creștere de o contracție a economiei, este la cel mai redus nivel din ultimele zece luni.

‘Datele preliminare avertizează asupra pericolului stagflației, după ce războiul din Orientul Mijlociu majorează semnificativ prețurile în timp ce încetinește creșterea economică’, a apreciat Chris Williamson, economist șf în cadrul S&P Global Market Intelligence.

Declinul PMI vine în pofida datelor bune din Germania, în timp ce alte economii majore au fost mai grav afectate, inclusiv Franța, unde încrederea companiilor s-a prăbușit.

Datele separate arată că încrederea consumatorilor din zona euro este la cel mai redus nivel începând din 2023, pe fondul efectelor războiului asupra gospodăriilor.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Mehedințiul va avea un depozit de legume-fructe

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a semnat astăzi,...

    Ucrainienii nervoși că Peter Magyar vrea petrol și gaze din Rusia

    Poziția lui Peter Magyar, liderul partidului Tisza – victorios...

    Peste 40% din români vor schimbarea sistemului prin orice mijloace

    Românii resimt un stres social și politic ridicat, relevă...

    FMI: Prețurile petrolului și gazelor ar putea crește cu 100%, respectiv 200%, dacă războiul din Iran continuă

    Fondul Monetar Internațional previzionează că prețurile petrolului și gazelor...

    Trump: Sunt șocat de Meloni

    Președintele american Donald Trump a declarat astăzi că este...

    Articole relationate

    Categorii populare

    Articolul precedent
    Articolul următor