Rareș Bogdan în plenul Parlamentului European: Ce trebuie să mai facem pentru a fi tratați de la egal la egal și respectați de toți membrii UE? Să provocam o criză alimentară la nivel european? Să blocăm la graniță trenurile și sutele de camioane cu cereale, care traversează zilnic România pentru a ajunge pe piețele occidentale, în Olanda, Belgia, Franța, Austria, Germania, Italia

Ce trebuie să mai facem pentru a fi tratați de la egal la egal și respectați de toți membrii UE? Să provocam o criză alimentară la nivel european? Să blocăm la graniță trenurile și sutele de camioane cu cereale, care traversează zilnic România pentru a ajunge pe piețele occidentale, în Olanda, Belgia, Franța, Austria, Germania, Italia?, a afirmat în planul Parlamentului European europarlamentarul PNL Rareș Bogdan.

INTEGRAL DISCURUSUL LUI RAREȘ BOGDAN:

De 11 ani, 2 țări europene pe care românii le tratează cu respect, îi umilesc sistematic, blocând aderarea la Schengen. Și asta deși companiile lor au afaceri uriașe în România și dețin o bună parte din sistemul bancar și de asigurări.

Mereu, România și-a tratat partenerii cu respect. 

Ce trebuie să mai facem pentru a fi tratați de la egal la egal și respectați de toți membrii UE? Să provocam o criză alimentară la nivel european? Să blocăm la graniță trenurile și sutele de camioane cu cereale, care traversează zilnic România pentru a ajunge pe piețele occidentale, în Olanda, Belgia, Franța, Austria, Germania, Italia?

Nu ne obligați să jucăm și noi dur! Am fost mult prea eleganți și tăcuți până acum. Nu suntem mai puțin europeni decât cei Vest. Nu-i trimiteți pe alegătorii români către populiști si eurosceptici.

Blocarea României in afara Schengen este o nedreptate față de un popor profund european. Acum 500 de ani, un român a fost primul european care l-a înfrânt si blocat pe cuceritorul Constantinopolului, Mehmet al 2-lea. Se numea Iancu de Hunedoara. În onoarea lui, și astăzi, toate bisericile catolice din lume trag clopotele la ora 12. Vă avertizez că, acum, Mehmet al 2-lea se numește Putin. A atacat Ucraina cu tancurile, dar a atacat și eurosistemul. Are două arme: minciuna și politicieni  cărora le oferă sprijin. Are oameni care deja le spun românilor că eurosistemul i-a abandonat.

Pentru a anula orice demers antieuropean și pentru a anula discursul eurosceptic in interiorul granitelor României, țara mea trebuie să fie obligatoriu in Schengen! Nu vă bateți joc incă o dată de România. Ajunge!

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful Pentagonului: Jurnaliștii sunt oponenții lui Isus

    Secretarul american al Apărării, Pete Hegsett, a criticat astăzi...

    Peter Magyar anunță că nu va renunța la reducerile de prețuri la carburanți stabilită de Orbán

    Liderul partidului Tisza, care a câștigat alegerile parlamentare din...

    Vânzările Dacia se prăbușesc in România: -50%

    Scăderile înmatriculărilor Dacia din primele trei luni ale anului...

    Șeful CJ Caras Severin: Ultimul tun al lui Bolojan

    Intenția Guvernului Bolojan – exprimată de vicepremierul Oana Gheorghiu...

    Hramul Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a participat la...

    Șeful CJ Mehedinți anunță modernizarea unui drum important

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a semnat ...

    Viktor Orbán: Eu sunt vinovat pentru înfrângere, vom face o restaurare completă a Dreptei

    Prim-ministrul ungar Viktor Orbán a declarat astăzi că este...

    Articole relationate

    Categorii populare