Rafila: Suntem în stare de alertă epidemiologică.Prefer recomandări decât restricţii

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat joi că în prezent România se află în stare de alertă epidemiologică în contextul creşterii numărului de infecţii respiratorii şi a cazurilor de gripă confirmate clinic, precizând că nu declară epidemie, întrucât ar presupune revenirea la „anumite restricţii”, cum au fost cele din perioada pandemiei cu noul coronavirus.

Întrebat, într-o conferinţă de presă, dacă România se află în stare de alertă epidemiologică, Rafila a răspuns: „Da, aşa o să o intitulăm, pentru că aşa este formulată. Instrucţiunea se va referi la o stare de alertă epidemică”.

El a spus că preferă emiterea de recomandări în loc de restricţii.

„Eu sunt un om echilibrat şi încerc să găsesc cele mai bune soluţii pentru protejarea sănătăţii publice, dar nu vreau să ne reîntoarcem în niciun fel la alte discuţii legate de carantină şi izolare pe care ar trebui să le ia autorităţile în cazul în care Ministerul Sănătăţii emite un astfel de ordin. Prefer recomandări decât restricţii”, a susţinut ministrul Sănătăţii. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor nu o declară nevinovată pe Oana Gheorghiu

    Președintele Nicușor Dan a susținut, vineri, că acuzațiile de...

    Dezastrul din industria chimică europeană

    Războiul din Orientul Mijlociu a exacerbat criza din industria...

    Babele și Sfinxul rămân județului Dâmbovița

    Președintele Consiliului Județean (CJ) Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a declarat...

    Dogioiu îl laudă pe șeful Vămilor pus sub control judiciar după ce a fost reținut 24 de ore

    Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare