Qatarul a semnat un contract de 12 miliarde dolari pentru avioane F 15 din SUA

Statele Unite au semnat un acord cu Qatarul pentru vânzarea de avioane de luptă F-15 în valoare de 12 miliarde de dolari, transmite Al Jazeera.

Semanarea contractului intervine după ce președintele Donald Trump a amenințat Qatarul, iar mai multe țări din Golf și regiune au instituit o blocadă economică împotriva regimului de la Doha.

Achiziționarea de aeronave a fost parafată de ministrul apărării din Qatar, Khalid Al Attiyah, și de omologul său american Jim Mattis de la Washington DC.

Attiyah a declarat că acordul subliniază „angajamentul pe termen lung al statului Qatar de a colabora împreună cu prietenii și aliații noștri din Statele Unite în avansarea cooperării noastre militare pentru o colaborare strategică mai strânsă în lupta noastră de a contracara extremismul violent și de a promova pacea și stabilitatea în regiunea noastră si dincolo”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prețurile carburanților la Moscova au crescut cu 6%

    Prețul mediu al motorinei la benzinăriile din Moscova a...

    Ziua Contabilului la Drobeta Turnu Severin

    Vicepreședintele Consiliului Județean Mehedinți, Ionică Negru, a participat astăzi...

    Merz, nervos pe cursul yuanului chinezesc: Nu putem concura cu ei

    Cancelarul german Friedrich Mertz a cerut astăzi un dialog...

    Fost președinte iranian racolat de Mossad

    Israelul a desfășurat o operațiune secretă timp de mai...

    Articole relationate

    Categorii populare