spot_img
duminică, 11 ianuarie, 2026
-4.8 C
București

Putin și Modi l-au sfidat pe Trump. La sosirea la New Delhi, Putin a mers cu SUV-ul lui Modi și au mai vorbit 50 de minute in mașină

Președintele rus Vladimir Putin la sosirea la New Delhi a urcat în SUV-ul alb al prim-ministrului indian Narendra Modi în loc să meargă cu limuzina Aurus care îl aștepta, ca semn de curtoazie, a relatat un corespondent TASS.

Putin a urcat în mașină pe partea dreaptă, unde stă în mod tradițional oaspetele de onoare, în timp ce in India conduce pe partea stângă a drumului.

Liderul rus merge de obicei cu o mașină de lux Aurus de fabricație internă în timpul vizitelor în regiunile rusești și în alte țări. Adesea, Putin poartă conversații informale cu cealaltă parte in mașină. Acesta a fost cazul în special în septembrie, când Putin l-a dus pe prim-ministrul indian cu mașina sa Aurus la locul de desfășurare a întâlnirii lor bilaterale în marja unui summit al Organizației de Cooperare de la Shanghai din China.

„Ne-am urcat pur și simplu împreună ca buni prieteni”, a remarcat liderul rus. Putin și Modi nu au coborât din mașină după ce au ajuns la destinație, ci au petrecut încă aproximativ 50 de minute înăuntru, discutând față în față.

Un lucru similar s-a întâmplat în Alaska, unde discuțiile Rusia-SUA au început în mașina președintelui american Donald Trump. Liderul rus a avut, de asemenea, o conversație față în față cu liderul nord-coreean Kim Jong Un, în același mod.

Mass-media descrie astfel de situații drept „diplomație de limuzină”. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a explicat că atunci când șefii de stat fac asta discută lucruri importante

Președintele rus Vladimir Putin a declarat astăzi, înainte de începerea întâlnirii cu prim-ministrul indian Narendra Modi la New Delhi, că cooperarea energetică dintre Rusia și India nu este afectată de condițiile actuale, schimbările politice tragice sau evenimentele tragice din Ucraina.

„Unii actori nu apreciază rolul tot mai mare al Indiei pe piețele internaționale din cauza legăturilor sale cu Rusia. Peste 90% din tranzacțiile dintre India și Rusia se desfășoară în monede naționale”, a declarat Putin, relatează portalul India Today.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Germania vrea să mute cu NATO in Groenlanda

    Germania va propune crearea unei misiuni comune NATO pentru...

    Guvernul ne anunță că impozite și mai mari vom plăti de la 1 ianuarie 2027

    Guvernul susține că majorarea medie estimată a impozitelor pe...

    Președintele Iranului: Țara este pregătită să-și asculte poporul. Oamenii sunt îngrijorați

    Președintele Iranului, Masoud Pezeshkiyan, a declarat, după două săptămâni...

    Trump sugerează că Rubio ar trebui să devină viitorul lider al Cubei

    Președintele SUA, Donald Trump, a distribuit duminică un mesaj...

    Ce armă necunoscută au folosit americanii in Venezuela

    În timpul operațiunii de capturare a președintelui venezuelean Nicolás...

    Articole relationate

    Categorii populare