Putin: Rusia este capabilă să înlocuiască cerealele ucrainene pe piețele mondiale și gratuit pentru Africa

Rusia este capabilă să înlocuiască cerealele ucrainene atât pe bază comercială, cât și gratuită, o recoltă record este așteptată și în acest an, președintele rus Vladimir Putin în articolul „ Rusia și Africa: unirea forțelor pentru pace, progres și un viitor de succes”.

Șeful statului rus a remarcat că, ținând cont de toți factorii, continuarea „acordului de cereale”, care nu și-a justificat scopul umanitar, și-a pierdut sensul. 

„Ne-am opus prelungirii în continuare a ‘acordului’ – implementarea lui a fost finalizată pe 18 iulie. Vreau să vă asigur că țara noastră este capabilă să înlocuiască cerealele ucrainene atât comercial, cât și gratuit, mai ales că ne așteptăm din nou la o recoltă record în acest an”, a scris Putin.

Pe parcursul anului tranzacției cu cereale, a menționat el, 32,8 milioane de tone de mărfuri au fost exportate din Ucraina , din care 70% au mers către țări cu venituri bune, inclusiv UE, în timp ce țări precum Etiopia, Sudan și Somalia, precum și Yemen și Afganistan, au reprezentat mai puțin de trei procente din oferta totală – mai puțin de un milion de tone.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump a șters postarea in care se prezintă drept Isus și îl critică pe Papă

    O postare în care președintele american Donald Trump era...

    Meloni îl critică pe Trump după atacurile la Papă

    Prim-ministrul italian Giorgia Meloni a numit comentariile președintelui american...

    Booking anunță că in urma unui atac informatic datele clienților au fost furate

    Platforma online de rezervări de cazare Booking.com și-a avertizat...

    Peter Magyar cere Kievului restabilirea drepturilor maghiarilor din Ucraina

    Restabilirea și respectarea drepturilor minorității etnice maghiare din Ucraina...

    Peter Magyar vrea să se întâlnească cu Putin

    Peter Magyar, liderul partidului Tisza din Ungaria, care a...

    Articole relationate

    Categorii populare