spot_img
luni, 22 decembrie, 2025
3.3 C
București

Putin: Germania şi China sunt viitoarele superputeri. SUA și Rusia nu mai decid asupra problemelor lumii

Vremurile în care Statele Unite și Rusia decideau pe cele mai importante probleme globale au apus, susține președintele rus Vladimir Putin care afirmă că acum China și Germania se îndreaptă spre statutul de superputeri, transmite Radio Europa Liberă.

În timpul unui discurs prin videoconferință la o forum important din Moscova, președintele american a afirmat că rolul SUA s-a diminuat, ca şi cel al Regatului Unit şi al Franţei, în timp ce Berlinul şi Beijingul – în termeni de importanţă politică şi economică – se îndreaptă spre statutul de superputeri mondiale, informează Reuters.

Dacă Washingtonul nu este gata să discute probleme globale cu Moscova, Rusia este pregătită să aibă o astfel de discuţie cu alte naţiuni, a precizat liderul de la Kremlin.

Vladimir Putin mai spune că SUA nu mai pot pretinde la excepţionalism şi a pus sub semnul întrebării dorința de a face acest lucru.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor desființat de unul din susținătorii săi: CATASTROFĂ

    Sorin Ioniță, președintele Expert Forum, un susținător al lui...

    „Frații” lui Bolo dau atacul la B in presa trumpistă

    Acum cîteva zile presa a relatat că magnații suedezo-români Ioan și...

    Nicușor calcă statul de drept in picioare. REACȚIE DE LA VÂRFUL CSM

    Judecătorul Alin Ene, membru în Consiliul Superior al Magistraturii,...

    Pe cine consideră Trump omul cheie in negocierile pentru Ucraina

    Președintele american Donald Trump se bazează pe ginerele său,...

    Prietenul lui Zele cu wc-urile de aur găsit in Israel

    Jurnaliștii l-au găsit pe omul de afaceri ucraineanTimur Mindich...

    92% dintre maghiarii din Transilvania au încredere in Viktor Orbán

    În rândul maghiarilor din Transilvania, Viktor Orbán este cel...

    Articole relationate

    Categorii populare