Purtătorul de cuvânt al PSD: Festivalul ipocriziei la PNL

Purtătorul de cuvânt al PSD, senatorul Lucian Romaşcanu scrie duminică despre Consiliul Naţional al PNL în care a fost validată candidatura lui Nicolae Ciucă la alegerile prezidenţiale că ”astăzi colegii de la PNL şi-au votat candidatul la alegerile prezidenţiale într-un festival al iubirii de conducător şi al înfierării opozanţilor de peste tot”.

”Astăzi colegii de la PNL şi-au votat candidatul la alegerile prezidenţiale într-un festival al iubirii de conducător şi al înfierării opozanţilor de peste tot”, scrie purtătorul de cuvânt al PSD pe Facebook, într-o postare intitulată ”festivalul ipocriziei”.

”Au ales un candidat dintr-un total de un candidat; la alţii era deficit de democraţie, la PNL era unul singur. Adversarii dumnealor sunt de toate culorile, stânga, dreapta (oricare altă dreapta), albaştri, verzi, roşii, toţi care nu înţeleg rolul de far conducător al PNL. O vorbitoare a zis că PNL nu vrea toată puterea. Probabil era plecată după infractori prin Europa când toţi ceilalţi spuneau că PNL va da preşedintele, prim-ministrul şi, dacă e nevoie, Secretarul General ONU. Au spus pe multiple voci că au resurse umane să dea nenumărate nume de posibili prim-miniştri. Dovada irefutabilă este următoarea: Iohannis, Ciucă, Cîţu au avut nevoie de derogare de vechime de la statut sa candideze. Unde-s resursele? Nu-s….”, scrie Romaşcanu. El mai arată că ”un vorbitor a clamat victoria liberală în premieră , după al doilea război mondial, la Slatina!”.

”Deci Slatina era Terra Promissa. Bun! Dar tot istoria ne spune că în ultimul secol şi un sfert PNL a câştigat alegerile parlamentare în 1901, 1922 şi 1937, de 3 ori în 125 de ani. Acum că primul pas a fost făcut, să vedem restul”, adaugă Romaşcanu.

El afirmă că ”toţi vorbitorii au avut o problemă legată de coaliţia cu PSD”.

”Aici Crin Antonescu a avut perfectă dreptate: PNL să-şi schimbe conducerea iar cei noi să spună ce vor de la PSD. Actualii nu prea au cum, au semnat această coaliţie deci mai uşor cu eroismul”, mai arată Lucian Romaşcanu. Senatorul continuă: ”BONUS: aţi remarcat că toţi de pe scenă au fost în toate echipele câştigătoare, Orban, Cîţu, Ciucă? Punem pariu că îi vom găsi aliniaţi şi în următoarea echipă câştigătoare?”.

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, la Consiliul Naţional care a validat candidatura sa la Preşedinţie, că evenimentul şi candidatura nu sunt despre el, ci despre „soarta românilor în anii care vin”. Nicolae Ciucă a catalogat PNL drept „o mare putere electorală în politica românească”, şi a vorbit şi despre PSD, fără a pronunţa numele formaţiunii, ca despre „urmaşii Partidului Comunist”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Jean-Claude Van Damme, imaginea Festivalul Internațional de Film de la Niš din Serbia

    Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, l-a găzduit în această seară...

    New York Times și Financial Times: Criza alimentară bate la ușă

    Sistemul alimentar global depinde de comerțul neîntrerupt, energia accesibilă...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Sper ca nu ne oprim la merdenele

    de Adriana Stoicescu, judecător Sper ca nu ne oprim la...

    Fostul șef al Armatei ucrainiene: În loc să construim un stat ucrainean avem o republică oligarhică de clan

    Politicile guvernului ucrainean și situația din țară alimentează îndoielile...

    Iranul a descoperit un nou zăcământ de gaze estimat la câteva zeci de miliarde de dolari

    Ministrul iranian al industriei petroliere, Mohsen Paknejad, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare