spot_img
marți, 13 ianuarie, 2026
-3.9 C
București

Prețul unui obuz de artilerie NATO de 155 mm a crescut de patru ori de la începutul războiului din Ucraina

Prețul unui obuz de artilerie NATO de 155 mm a crescut de patru ori de la începutul conflictului ucrainean, a declarat președintele Comitetului Militar NATO, amiralul american Rob Bauer, într-un interviu pentru Reuters.

„Prețul unui obuz de artilerie a crescut de la 2 mii de euro la 8 mii de euro (mai mult de 8,4 mii de dolari – n.red.)”, a spus el.

După cum notează Reuters, deși NATO are standarde pentru fabricarea obuzelor de artilerie, producătorii le respectă „în mod arbitrar”. În acest sens, piața a devenit împărțită între diferiți participanți producând diferite carcase de același calibru, ceea ce interferează cu fluxul de livrări către Ucraina.

Bauer, într-un interviu acordat agenției, subliniază că 14 țări NATO au dreptul să se abată de la standardele de producție, așa că există 14 tipuri diferite de proiectile de calibru 155 mm. În acest context, amiralul a cerut o standardizare îmbunătățită a producției de proiectile în țările NATO pentru a asigura interschimbabilitatea muniției.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii testează dispozitivul sindromului Havana

    Departamentul Apărării al SUA a petrecut peste un an...

    Banii dați in secret de Cehia Ucrainei

    Fostul guvern ceh, condus de Petr Fiala, a alocat...

    LOVITURĂ PENTRU ZELENSKI: Deputații au refuzat un ministru

    Deputații ucraineni nu au aprobat astăzi numirea ministrului Apărării,...

    Trump supărat pe procurorul general

    Președintele american Donald Trump a criticat-o în repetate rânduri...

    Senator PNL de Hunedoara pe loc albastru la mall

    Știți ce înseamnă un loc albastru într-o parcare de...

    Sancțiunile americane pentru comerțul cu Iranul lovesc India

    India va fi obligată să își reconsidere politica comercială...

    Articole relationate

    Categorii populare