Prețul țițeiului Brent pentru livrare în mai a depășit 111 dolari pe baril. Trump: Trebuie să plătim prețul. UPDATE: 117 DOLARI

Prețul țițeiului Brent pentru livrare în mai 2026 a crescut cu aproape 20% la Bursa ICE din Londra, conform datelor de tranzacționare.

La ora 1:15 a.m., ora Moscovei (22:15 GMT), prețul petrolului a depășit 111 dolari pe baril pentru prima dată din 5 iulie 2022, tranzacționându-se la 111,40 dolari (o creștere de 19,37%).

Creșterea prețului petrolului este un ‘foarte mic preț de plătit pentru pacea și securitatea Statelor Unite și a lumii’, a scris președintele american Donald Trump duminică pe rețeaua sa Truth Social, la doar câteva minute după ce prețul barilului de petrol a depășit 100 de dolari, notează AFP.

UPDATE: Prețul țițeiului Brent pentru livrare în mai 2026 a depășit 115 dolari pe baril la Bursa ICE din Londra pentru prima dată din 29 iunie 2022, conform datelor de tranzacționare.

La ora 5:12 a.m., ora Moscovei (2:12 a.m. GMT), petrolul se tranzacționa la 115,33 dolari pe baril (în creștere cu 23,21%).

Până la ora 5:16 a.m., ora Moscovei (2:16 a.m. GMT), prețurile petrolului și-au accelerat creșterea, depășind 117 dolari pe baril pentru prima dată din 17 iunie 2022 și ajungând la 117,16 dolari (în creștere cu 26,4%).

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bolo vrea ca Pilonul 2 de pensii să joace la ruleta investițiilor în armament

    Blocul Național Sindical (BNS) cere retragerea imediată a unui...

    S-A RĂZGÂNDIT DIN NOU: Trump nu mai pune taxe de 20% pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Președintele SUA, Donald Trump, a abandonat inițiativa sa de...

    Cu cine a vrut Moscova să îl schimbe pe Assad

    Autoritățile ruse au discutat posibilitatea transferării puterii în Siria...

    UE nu a putut impune noi sancțiuni împotriva Rusiei din cauza gazelor și Raiffeisen

    Principalele probleme controversate dintre țările europene care nu au...

    Rușii l-au demisionat pe șeful concernului de apărare al Ucrainei

    Directorul general al concernului de apărare de stat ucrainean...

    Marii armatori refuză să plătească taxe lui Trump pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Marile companii de transport maritim au criticat propunerea președintelui...

    Firma de casă a lui Boc a eșuat in Oradea lui Bolo

    Constructorul de casă al liberalilor clujeni, Nord Conforest, aparținând...

    Scandalul plăcuțelor bilingve din Sfântu Gheorghe

    Primăria Sfântu Gheorghe a început schimbarea plăcuțelor bilingve cu...

    Articole relationate

    Categorii populare