spot_img
miercuri, 14 ianuarie, 2026
-5.4 C
București

Președintele Serbiei: Un „străin important” a venit să îmi ceară un guvern tehnocrat. Nu ai înțeles. Nu vă voi permite să jefuiți din nou această țară suferindă. Servicii secrete străine vor să răstoarne Puterea

Președintele Serbiei a declarat în această seară că nu va permite un guvern de tranziție sau de experți, dar că noul guvern va fi un guvern sârb care nu va fi un slujitor al nimănui.

Vorbind la o adunare la Sala Sporturilor din Trstenik, în cadrul unei vizite în cartierul Rasina, Vučić a spus că un străin important a venit la el după demisia lui Miloš Vučević din funcția de premier și i-a spus că cel mai bine este să formeze acum un guvern de tehnocrați în Serbia.

După cum a declarat, străinul i-a spus că este și siguranța lui în joc.

„Am răspuns la asta și acum mă vezi vorbind public în fața tuturor și ai spus, într-adevăr, se pare că nu m-ai ascultat bine și nu ai înțeles. Nu ai înțeles. Nu vă voi permite să jefuiți din nou această țară suferindă a noastră”, a spus Vučić.

Președintele sârb Aleksandar Vučić a declarat în această seară la un miting de la Trstenik că ceea ce s-a întâmplat în ultimele luni este o încercare directă a agențiilor de informații străine de a răsturna puterea in Serbia.

„De nenumărate ori, v-am spus, stimați cetățeni, să nu fiți atenți la ordinele puterilor străine, atunci când doriți să vă conduceți țara într-o manieră libertariană, luați decizii în numele poporului vostru. și în interesul poporului tău, nu în interesul Marilor puteri. Va veni un moment când vor încerca totul și vor face totul pentru a te doborî. Dar problema nu este că vor să mă doboare. Problema este că vor să doboare Serbia”, a subliniat el. este Vučić.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scandal cu percheziții cu deputați cumpărați in Ucraina

    Liderul uneia dintre fracțiunile parlamentare ale Radei Supreme este...

    Bolo dă atacul la cooperativele agricole

    Facilitățile fiscale acordate cooperativelor agricole prin legea destinată acestora...

    52 miliarde de euro, necesarul de finanţare total al României în 2026

    Guvernul estimează că se va împrumuta cu cel puţin...

    Zelenski, nervos că europenii nu au plătit armele americane pentru Ucraina

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a raportat probleme legate de...

    3 țări din Golf cer Americii să nu atace Iranul: DESPRE CE PERICOLE AVERTIZEAZĂ

    Arabia Saudită, Omanul și Qatarul încearcă să influențeze Statele...

    Bolo dă atacul și la universități

    Premierul Ilie Bolojan, care tocmai ce a preluat interimar funcția de...

    Întâlnire secretă între fiul fostului șah al Iranului și omul lui Trump

    Emisarul prezidențial american Steve Witkoff a avut o întâlnire...

    Articole relationate

    Categorii populare