Președintele Serbiei: Este imposibil să luăm în considerare în mod serios rezoluțiile Parlamentului Europei sau ale altor structuri ale UE, dar ce ar trebui să facem – să recunoaștem Kosovo?

Serbia se așteaptă la o presiune crescândă din partea Uniunii Europene pentru refuzul anterior al Belgradului de a recunoaște independența Kosovo și pentru că nu a introdus sancțiuni împotriva Rusiei, a declarat marți președintele sârb Aleksandar Vucic.

„Cu siguranță anticipăm critici dure [din partea Parlamentului Europei] cu privire la Kosovo și Metohija și pentru refuzul nostru de a impune măsuri restrictive împotriva Federației Ruse”, a declarat Vucic jurnaliştilor.

„Este bine că toată lumea are o treabă de făcut”, a continuat el. „Este imposibil să luăm în considerare în mod serios rezoluțiile Parlamentului Europei sau ale altor structuri ale UE, dar ce ar trebui să facem – să recunoaștem Kosovo?”

Provincia autonomă sârbă Kosovo și Metohija și-a declarat unilateral independența în februarie 2008. În ultimii ani, cu sprijinul Occidentului, provincia separatistă a încercat în mod activ să se alăture diferitelor organizații internaționale, inclusiv UNESCO și Interpol. Peste 60 de țări, inclusiv Rusia, India și China, precum și cinci state membre UE, se opun recunoașterii Kosovo.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Cine a fost ținta atentatului de la Moscova

    Sărbătorirea a celei de-a 55-a aniversări a comandantului șef...

    Asaltul francmasonilor in universitățile britanice

    Francmasonii britanici încearcă să atragă tineri în rândurile lor....

    Mașina Timpului la Castrul Roman de la Călugăreni

    Muzeul Județean Mureș a reușit să deschidă porțile unei...

    Rusia a distrus exporturile Ucrainei: Firmele sunt afectate deoarece nu își pot plăti împrumuturile

    Exporturile ucrainene sunt îngreunate și, în unele cazuri, suspendate,...

    Trump se ceartă cu propriul Departament de Justiție

    Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că nu...

    Articole relationate

    Categorii populare