Home Actualitate Președintele Poloniei blochează SAFE pentru că este in favoarea Germaniei și Franței

Președintele Poloniei blochează SAFE pentru că este in favoarea Germaniei și Franței

0

Președintele conservator de dreapta al Poloniei, Karol Nawrocki, blochează participarea țării la programul de armament al UE, Acțiunea pentru Securitatea Europei (SAFE), în valoare de miliarde de euro, în ciuda încercărilor guvernului de a-l convinge să nu ia o astfel de decizie, relatează dpa.

În schimb, Nawrocki a prezentat parlamentului din Varșovia propriul proiect privind finanțarea apărării.

Ministrul Apărării, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, a declarat miercuri pentru agenția de știri PAP că propunerea lui Nawrocki este chiar mai proastă decât se așteptase.

Din cauza amenințării tot mai mari din partea Rusiei, Uniunea Europeană oferă împrumuturi cu costuri reduse în valoare de 150 de miliarde de euro pentru armament prin intermediul programului SAFE.

Polonia urmează să fie cel mai mare beneficiar, primind 44 de miliarde de euro. Guvernul și parlamentul de la Varșovia și-au dat deja aprobarea pentru program.

Cu toate acestea, Nawrocki trebuie să semneze acordul până pe 20 martie. Președintele, partidul populist de dreapta Lege și Justiție (PiS), care a fost anterior la guvernare, și întreaga dreaptă poloneză resping programul.

Dreapta poloneză se teme că programul UE ar putea aduce beneficii în primul rând industriilor de armament germană și franceză.

Ad

Exit mobile version