Președintele Lituaniei: Discuția despre intrarea Ucrainei în NATO doar după încheierea războiului

Ucraina nu poate adera la NATO înainte de încheierea conflictului armat de pe teritoriul său, a declarat președintele lituanian Gitanas Nauseda.

„Ar fi prea greu. Suntem conștienți de acest lucru, iar ucrainenii înșiși știu despre asta. Trebuie să trecem la faza practică, să stabilim etapele și formulele pentru cum să acționăm atunci când (conflictul – n.red)… se încheie”, a spus el într-un interviu pentru ziarul italian La Repubblica.

„Ca să fiu sincer, la Vilnius acesta va fi cel mai dificil punct. Lituania insistă asupra unei agende ambițioase, dar unele țări încă ezită să-i dea semnale puternice lui Zelensky în acest sens”, a spus Nauseda.

El a subliniat că NATO trebuie să „depășească vechea formulă de „uși deschise”, care s-a repetat de multe ori din 2008”. 

„Știm că ușile NATO sunt deschise oricui, dar nu avem „algoritmi” practici pentru utilizarea lor, așa că trebuie să transmitem semnale că Ucraina este așteptată în alianță și că poate face parte din sistemul de securitate”, a spus el.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii au spart 50 miliarde dolari în Iran

    Costul real al operațiunii americane împotriva Iranului este de...

    UE a suspendat finanțarea pentru Serbia

    Uniunea Europeană a suspendat finanțarea către Serbia din cauza...

    Trump anunță reducerea trupelor americane din Germania

    Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că...

    Trump: Ucraina a fost învinsă militar

    Ucraina a fost învinsă militar, a declarat președintele american...

    Bolo ar vrea să racoleze parlamentari pentru un guvern minoritar

    Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri, la TVR, întrebat...

    Bolo il amenință pe Nicușor cu candidatura la prezidențiale

    Premierul Ilie Bolojan a afirmat, miercuri seară, că va...

    Articole relationate

    Categorii populare