Președintele Camerei Reprezentanților: Este Zelenski președintele nostru? Nu am de gând să promit nimic. Am întrebări pentru el – unde este răspunderea pentru banii pe care i-am cheltuit deja

Președintele Camerei Reprezentanților SUA, Kevin McCarthy (republican), a declarat că, la viitoarea sa întâlnire de joi cu președintele ucrainean Vladimir Zelensky, acesta nu îi va garanta o nouă rundă de finanțare și va cere, de asemenea, să dea explicațiile financiare pentru asistența americană deja oferită. Discursul a fost difuzat de Forbes.

Răspunzând la întrebarea unui jurnalist despre dacă își va asuma obligații financiare la o întâlnire cu Zelensky, McCarthy a spus: „A fost ales Zelensky în Congres? Este președintele nostru? Nu am de gând să promit nimic. Am întrebări pentru el – unde este răspunderea pentru banii pe care i-am cheltuit deja, care este planul pentru a obține victoria. Cred că asta vrea să știe publicul american”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Una din trei mașini hibride plug-in vândute în Europa este o marcă chinezească

    Mărcile auto chineze au reprezentat luna trecută peste o...

    România riscă o criză majoră pe piața carburanților

    România riscă o criză majoră pe piața carburanților după...

    Pentagonul e falit din cauza războiului cu Iranul

    Pentagonul se confruntă cu o lipsă bugetară severă pe...

    Zelenski l-a schimbat pe șeful Armatei in urma protestelor de stradă

    Mihailo Drapaty, comandantul Forțelor Întrunite ale Armatei Ucrainene, va...

    Financial Times: Declinul superputerii agricole a Americii

    Statele Unite sunt pe punctul de a-și pierde poziția...

    Scandalul ia amploare la vârful armatei ucrainiene

    Forțele Armate Ucrainene se confruntă cu probleme grave de...

    Articole relationate

    Categorii populare