Premierul sârb după ce România a votat rezoluția Srebrenica care lovește in sârbi: Nu vom uita niciodată cine s-a dovedit prieten in momente dificile

Prim-ministrul sârb Miloš Vučević a declarat că după rezoluția privind Srebrenica, Serbia își va continua drumul european, să va dezvolta și va crește, dar că nu va uita niciodată cine s-a dovedit a fi prieten în momentele dificile.

România considerată țară prietenă a Serbiei a votat pentru rezoluția Srebrenica considerată un atac la adresa sârbilor.

La conferința de presă, acesta a răspuns la întrebare pentru a comenta adoptarea rezoluției privind Srebrenica și a adăugat că există un sentiment amar din cauza a tot ceea ce s-a întâmplat.

„Avem sentimente amestecate, avem un gust sau un sentiment amar din cauza a ceea ce s-a făcut. Tehnic, administrativ, rezoluția a fost adoptată, când te uiți la problema legitimității, acea rezoluție nu are absolut nicio legitimitate politică sau juridică”, a spus Vucevic.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Războiul din Iran scumpește croazierele

    Din cauza războiului cu Iranul și a creșterii prețurilor...

    Scandalul ouălor cu picioare ale lui Fritz

    Instalațiile decorative amplasate în Piața Unirii au generat un conflict artistic,...

    Fost analist CIA: Războiul din Iran va crea o criză economică fără precedent

    Consecințele economice ale atacului lansat de Statele Unite și...

    Tatăl lui Elon Musk vrea să conducă o colonie de sud-africani în Rusia

    Tatăl lui Elon Musk, Errol, intenționează să organizeze și...

    Inteligența artificială nu a ajutat America in Iran

    Speranțele SUA pentru un război „fără contact” cu Iranul,...

    Bătălia pentru postul de ambasador american in Rusia și cine joacă

    Emisarul prezidențial american Steve Witkoff influențează procesul de selecție...

    Articole relationate

    Categorii populare