spot_img
duminică, 22 februarie, 2026
-2.1 C
București

Premierul irakian acuză: Petrolul ISIS este vândut în Turcia

Cea mai mare parte a petrolului extras din provinciile irakiene şi siriene aflate sub controlul reţelei teroriste Stat Islamic este comercializat ilegal în Turcia, acuză premierul Irakului, Haider al-Abadi.

„Este necesar să oprim contrabanda ilegală cu petrol a reţelei teroriste Daesh (Stat Islamic – n.red); cea mai mare parte a petrolului ajunge în Turcia”, a declarat Haider al-Abadi, potrivit Reuters, cu ocazia unei întrevederi cu ministrul de Externe al Germaniei, Frank-Walter Steinmeier.

Turcia a negat că ar permite contrabanda cu petrol extras de reţeaua teroristă Stat Islamic.

Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a afirmat că Turcia a doborât bombardierul rus pentru a proteja tranzacţiile ilegale cu petrol extras din zonele siriene şi irakiene aflate sub controlul reţelei teroriste Stat Islamic. „Am primit recent informaţii suplimentare care confirmă că petrol extras din zone aflate sub controlul organizaţiei teroriste Stat Islamic este transferat în Turcia la scară industrială”, a declarat Vladimir Putin. „Avem toate motivele să suspectăm că doborârea avionului rus a fost motivată de intenţia securizării rutelor pentru tranzitul petrolului spre porturi turce”, a adăugat Putin.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Diversiunea lui Miruță in Gorj

    Demagogia nu ține loc de soluții pentru Gorj! Administrația...

    Riscurile pentru America și lume a unui atac împotriva Iranului

    Un posibil atac american asupra Iranului ar reprezenta un...

    Consilierul lui Nicușor despre vizita in SUA: Am fost mai puţin izolaţi decât se spune

    Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a declarat...

    Semne că urmează un atac in Iran

    Statele Unite au început să evacueze trupele staționate în...

    Trupele de elită cubaneze obligate să plece din Venezuela

    Consilierii militari și trupele de elită cubaneze părăsesc Venezuela,...

    Slovacia îi dă ultimatum lui Zelenski: Dacă nu, luni vă tăiem curentul

    Dacă președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu reușește să reia...

    India vrea să scape cu Brazilia de metalele rare din China

    Premierul indian Narendra Modi a anunțat sâmbătă semnarea unui...

    Articole relationate

    Categorii populare