spot_img
joi, 18 decembrie, 2025
-1 C
București

Premierul Ciucă: Copiii de astăzi vor face faţă mai bine ca adulţi transformărilor sociale şi situaţiilor de viaţă mereu în schimbare dacă îi vom educa să fie deschişi noilor perspective

Copiii de astăzi vor face faţă mai bine ca adulţi transformărilor sociale şi situaţiilor de viaţă mereu în schimbare dacă îi vom educa să fie deschişi noilor perspective, să respecte diversitatea, să fie solidari şi empatici, afirmă premierul Nicolae Ciucă în mesajul de Ziua Copilului.

Proiectul de ţară „România educată” pune fundamentul pe care construim România de mâine, deschis către toţi cei care vor să contribuie, cu responsabilitate, pentru a face posibilă punerea lui în practică. În plus faţă de domeniile de studiu, acest proiect de ţară include competenţe care îi vor sprijini pe tineri să dezvolte gândirea critică, spiritul civic, să se adapteze mai bine în societate, să-şi însuşească competenţe digitale şi antreprenoriale. Viitorul aparţine programelor bazate pe inovare, implicare, creativitate şi învăţare continuă. Tânărul de astăzi, adultul de mâine, are nevoie de această zestre pentru a performa într-un mediu din ce în ce mai competitiv, într-o societate inclusivă, modernă şi dinamică.Ca adulţi, suntem tentaţi să privim cu nostalgie către această perioadă din viaţa noastră, păstrând în minte doar starea de graţie a copilăriei. Din păcate, însă, pentru mulţi copii şi tineri din România, greutăţile încep prea devreme – fie că nu au familie, suferă de nenumărate lipsuri, nu pot merge la şcoală, au fost abuzaţi sau sunt nevoiţi să muncească pentru a supravieţui.Mai ales pentru ei, suntem datori să intervenim pentru a le oferi şansa să trăiască într-o societate care le poartă de grijă, îi respectă şi le acordă oportunităţi egale.Cu finanţare de la bugetul de stat şi din fonduri europene, Guvernul lucrează îndeaproape la programe dedicate copiilor, o atenţie deosebită fiind acordată celor din categorii de risc. Iar rezultatele Programului Naţional „Din grijă pentru copii” şi progresele privind elaborarea planului de acţiune al  “Garanţiei pentru copii” reconfirmă că a face din siguranţa, sănătatea şi accesul la educaţie o prioritate a Executivului înseamnă împlinirea unei datorii faţă de propriul nostru viitor, mai spune Ciucă.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Tucker Carlson: Trump va declara război Venezuelei

    Jurnalistul american Tucker Carlson, vorbind în cadrul podcastului Judging...

    Agenția Europeană de Siguranță a Aviației reclamă probleme la Airbus 320

    Agenția Europeană de Siguranță a Aviației (EASA) a solicitat...

    Meloni: Nu vom trimite trupe in Ucraina

    Prim-ministrul italian Giorgia Meloni a declarat că Roma nu...

    Europarlamentarul Dan Motreanu: Fermierii români trebuie protejați de efectele viitorului acord UE-Mercosur

    Fermierii români trebuie protejați de efectele viitorului acord UE-Mercosur....

    Un drum esențial pentru Banatul Montan a fost finalizat

    Moș Crăciun a venit și în Caraș – Severin....

    Bruxelles-ul vrea să oblige Ucraina să cumpere majoritar armament european, nu american

    UE dorește să introducă o regulă „Cumpără active europene”...

    Articole relationate

    Categorii populare