Premierul bulgar se spală pe mâini de avionul lui Leyen

Prim-ministrul Bulgariei, Rozen Jeljazkov, a declarat astăzi că nu există nicio anchetă privind incidentul cu bruiaj al avionului președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și nici nu există rapoarte despre un posibil atac cibernetic sau hibrid.

„O parte din metodele de purtare a războaielor moderne include așa-numitul război radioelectronic, care reprezintă interferențe în spectrul de radiofrecvență în zonele de război. Aceste interferențe nu sunt nici amenințări hibride, nici amenințări cibernetice”, a declarat Jeljazkov astăzi la Burgas, relatează portalul „Bnr.bg”.

Potrivit acestuia, interferența afectează semnalul GPS de la satelitul aflat la aproape 20 de kilometri deasupra solului și nu este direcționată către unul sau altul obiect aviatic.

Hot this week

Topics

Mai mult

    După ce a schimbat premierul, Zelenski schimbă și ambasadorul din SUA

    Ambasadoarea Ucrainei în Statele Unite, Olha Stefanișna, intenționează să...

    Afacerea creșei lui Bolo: A costat 300.000 lei de copil. Cât un hotel de lux

    Ilie Bolojan a inaugurat, sâmbătă, o creșă cu doar 40 de...

    Ambasadorul german la Chișinău, propagandistul Rusiei

    Ambasadorul Germaniei la Chișinău – l-am numit pe Hubert...

    Cine va fi noul premier ucrainean

    Directorul general al Naftogaz, Serhii Koretsky, fostul prim-ministru și...

    Articole relationate

    Categorii populare