spot_img
marți, 23 decembrie, 2025
3.2 C
București

Ponta: Bilanțul lui Băsescu este subiectiv, axat mai ales pe realizările guvernelor Ponta și Tăriceanu

Premierul Victor Ponta a declarat sâmbătă că bilanțul realizat de președintele Traian Băsescu este subiectiv, afirmând că șeful statului a evidențiat în special părțile pozitive și le-a ascuns pe cele negative, „uitând însă să amintească de suferințele cumplite din 2010-2011”.

Premierul Victor Ponta a declarat sâmbătă că bilanțul realizat de președintele Traian Băsescu este subiectiv, afirmând că șeful statului a evidențiat în special părțile pozitive și le-a ascuns pe cele negative, „uitând însă să amintească de suferințele cumplite din 2010-2011”.

„Mulțumesc domnului Băsescu pentru faptul că măcar la final de mandat (sau mandate) încearcă să explice ce lasă în urmă după 10 ani! Ca orice bilanț personal este subiectiv, arătând în special părțile pozitive și ascunzând cele negative. Dar e bine că măcar acum recunoaște și se laudă cu meritele Guvernului (Tăriceanu și Ponta în special) în dezvoltarea economică și socială, uitând însă să amintească de suferințele cumplite din 2010-2011!”, a scris Victor Ponta pe pagina sa de Facebook.

Premierul adaugă că, fără a încerca niciun fel de polemică, are convingerea că „fără scandal, dezbinare și clientelism România ar fi putut fi mult mai bine, aproape de nivelul Poloniei măcar!”.

„De mâine avem o mare oportunitate (pe care nu am avut-o în ultimii 10 ani) — să arătăm în 2015-16 ce multe putem face prin dialog, respect, toleranță și colaborare. În ce mă privește, cu siguranță asta voi încerca”, mai afirmă Victor Ponta.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Green Line in Valea Jiului

    Consiliul Județean Hunedoara anunță punerea în funcțiune a sistemului...

    Trump, decizie: Acest lucru nu s-a mai întâmplat niciodată în istoria de 101 ani a Serviciului Extern al SUA

    Administrația președintelui american Donald Trump recheamă din funcțiile lor...

    Povestea de dragoste a lui Mircea Cărtărescu cu Ion Iliescu și Petre Roman

    Ce scria poetul Mircea Cărtărescu in ianuarie 1990 despre...

    Doar 21% din companiile americane din România mai cred in afacerile lor

    Doar 21% dintre companiile americane mai evaluează situaţia ca...

    Vance spune că europenii sunt nemulțumiți de conducătorii lor

    Politicile economice și de migrație eronate ale țărilor europene...

    Articole relationate

    Categorii populare