Pompeo l-a avertizat pe Aurescu: ”Creșterea propagandei și a influenței nocive a Chinei comuniste și a Rusiei, precum și a acoliților acestora”

Secretarul de Stat al Statelor Unite, Mike Pompeo, l-a avertizat pe ministrul român al Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, în legătură cu ”influența nocivă a Rusiei”, relatează RIA Novosti.

În plus, el i-a atras atenția omologului său din România că o influență similară o exercită inclusiv China. Pompeo a făcut aceste declarații la Washington, în cadrul unei întrevederi comune cu Bogdan Aurescu.

”Secretarul de Stat Pompeo a confirmat îngrijorarea Statelor Unite legată de creșterea propagandei și a influenței nocive a Chinei comuniste și a Rusiei, precum și a acoliților acestora”, se arată în comunicatul Departamentului de Stat.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Meloni face presiuni la Bruxelles pentru renunțarea la deficitul bugetar din cauza prețurilor mari la energie

    Prim-ministrul italian Giorgia Meloni i-a trimis o scrisoare președintelui...

    FNGCIMM și Intesa Sanpaolo Bank semnează Convenția de Garantare Plafon pentru refinanțarea creditelor IMM

    Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici...

    Liderul PNL Iași îl toarnă pe Bolo că ține in funcție un prieten pesedist

    Liderul liberal de la Iași Alexandru Muraru îl toarnă...

    Soros a pierdut o grămadă din bani din proiectul de la Doicești

    Soros Fund Management LLC şi-a redus la jumătate participaţia...

    Iranul pregăteste o catastrofă digitală pentru Occident și Asia

    În urma blocadei Strâmtorii Hormuz, Iranul și-a îndreptat atenția...

    Rareș Bogdan acuză: Prostie, ignoranță sau sunt interese ascunse?

    Curaj și viziune sau lamentație și ignoranță? România poate...

    Noul guvern ungar vrea să taie vizele pentru lucrătorii din afara UE

    Noul guvern al Ungariei se confruntă cu presiuni tot...

    Articole relationate

    Categorii populare