spot_img
vineri, 26 decembrie, 2025
-0.1 C
București
spot_img

Polonia crește alocația pentru copii la 115 euro lunar pentru a crește natalitatea

Camera inferioară a parlamentului polonez (Dieta) a adoptat joi programul noului guvern conservator, ce prevede acordarea unei alocații pentru creșterea copilului, alocație care se ridică la 115 euro lunar, în scopul relansării natalității în această țară, una dintre cele mai scăzute la nivel mondial, informează AFP conform Agerpres.

Noua lege prevede alocarea, începând cu 1 aprilie, a acestei alocații de 500 de zloți către toate familiile care au cel puțin doi copii, dar și pentru cele cu un copil, dar în care venitul pe membru de familie nu depășește 800 de zloți (180 de euro) pe lună.

Guvernul partidului conservator și populist „Dreptate și Justiție” (PiS), care dispune de majoritate absolută în parlament, estimează la circa 3 milioane numărul de familii care vor primi aceste alocații, promise în timpul campaniei electorale. Costul total anul al acestor indemnizații este estimat la 23 de miliarde de zloți (5,2 miliarde de euro).

Denumit „500+”, acest program este menit să redreseze proasta situație demografică a Poloniei, unde rata de fertilitate, una dintre cele mai scăzute din lume, se situează la 1,3 copii pe femeie la vârsta procreației.

Partidul PiS al lui Jaroslaw Kaczynski, aflat la putere din octombrie, promite de asemenea să readucă vârsta de pensionare la 65 de ani pentru bărbați și 60 de ani pentru femei, după ce guvernul liberal precedent a crescut progresiv acest prag până la 67 de ani.

Pentru a finanța aceste măsuri, guvernul lui Beata Szydlo a introdus deja noi taxe bancare și pregătește altele pentru comerț.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rusia nu mai este benzinăria lumii

    Cursul de schimb al rublei a încetat să mai...

    Zelenski merge duminică la Trump

    Președintele american Donald Trump îl va găzdui pe președintele...

    Lansarea turist24.ro și a canalului de YouTube Andrei Bădin dedicat turismului

    Andrei Bădin, editorul Flux24.ro, anunță lansarea site-ului turist24.ro și...

    Hunter Biden: Ucraina e un bârlog de șerpi

    Hunter Biden, fiul fostului președinte american Joe Biden, a...

    Turcia vrea să desfășoare radare in Siria, Israelul e nervos

    Turcia a încercat să desfășoare radare în Siria în...

    Articole relationate

    Categorii populare