Polinezia franceză vrea divorțul de Paris

Susţinătorii independenţei au câştigat duminică alegerile teritoriale din Polinezia franceză, victorie care deschide calea unui eventual referendum de autodeterminare, relatează luni AFP.

Lista fostului preşedinte al Polineziei franceze Oscar Temaru a obţinut 44,2% din voturi faţă de 38,5% pentru cea a preşedintelui în exerciţiu Edouard Fritch, potrivit rezultatelor oficiale provizorii.

Cu acest rezultat, independentiştii îşi asigură majoritatea absolută în Adunarea teritorială, cu 38 din cele 57 de mandate, ceea ce le conferă totodată o poziţie de forţă pentru negocierea unui proces de decolonizare şi a unui referendum de autodeterminare pentru acest teritoriu, mare cât Europa şi format din cinci arhipelaguri în Pacificul de sud, la 17.000 kilometri de Paris.

Partidul Tavini huiraatira al lui Oscar Temaru (78 de ani) urmează să-l desemneze pe 10 mai pe deputatul moderat Moetai Brotherson (51 de ani) pentru preşedinţia viitorului guvern.

Partidul său a beneficiat de o mare parte din voturile partidelor eliminate în primul tur, pe 16 aprilie.

Fritch (71 de ani) a fost sancţionat mai ales pentru comunicarea deficitară a administraţiei sale în timpul pandemiei de Covid.

Este pentru prima dată când susţinătorii independenţei dispun de o majoritate solidă în Polinezia.

Franţa a refuzat până acum organizarea unui referendum de autodeterminare în această colectivitate.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump și Musk au făcut pace pe 100 milioane de dolari

    Miliardarul Elon Musk și președintele american Donald Trump și-au...

    Scandalul întâlnirii șefei CCR cu Bolojan

    Doamna Președinte CCR Simina Tanasescu, sunt necesare precizări cu...

    Cerealele ucrainiene, o nouă lovitură pentru fermierii români

    Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC) solicită, într-o scrisoare...

    Un fost ofițer ucrainean care a dezertat in Rusia a fost ucis in Crimeea

    Fostul ofițer ucrainean Robert Șagheev (49), care era comandantul...

    Premierul ungar ironizează România: Noi lucrăm cu planurile realizate de cei mai buni ingineri

    Situația de la centrala nucleară Cernavodă, oprită de România...

    Newsweek: Căldura anormală și seceta din Europa avantajează Rusia

    Căldura anormală și seceta din Europa au complicat rutele...

    Articole relationate

    Categorii populare