Planurile lui Trump pentru Ucraina

Conform unui raport al The Wall Street Journal, consilierii de politică externă ai lui Donald Trump i-au sugerat soluții variate pentru Ucraina, toate implicând o schimbare semnificativă față de politica de sprijin necondiționat anunțată de administrația Biden. Propunerile includ „înghețarea” războiului la linia frontului, „consolidarea” controlului Rusiei asupra teritoriilor ocupate, crearea unei zone demilitarizate și oprirea integrării Ucrainei în NATO pentru o perioadă de 20 de ani.

Trump nu a aprobat încă un plan concret pentru încheierea războiului, iar diverse facțiuni din echipa sa se vor lupta pentru influența asupra politicii externe. Cu toate acestea, viitorul președinte dorește să pună capăt războiului cât mai repede posibil, chiar dacă acest lucru presupune forțarea Ucrainei să facă concesii semnificative.

Una dintre propunerile consilierilor săi este ca Ucraina să promită că nu va adera la NATO timp de cel puțin 20 de ani, în schimbul continuării livrărilor de arme din partea SUA. După „înghețarea” conflictului, ar urma să fie stabilită o zonă demilitarizată de 800 de mile (aproximativ 1287 de kilometri) între trupele ucrainene și cele ruse. Controlul acestei zone este încă neclar, dar se discută posibilitatea implementării unor trupe de menținere a păcii, fără participarea directă a trupelor americane sau a oricăror structuri finanțate de SUA, inclusiv ONU.

Această idee de zonă demilitarizată a fost susținută anterior de viitorul vicepreședinte al lui Trump, J.D. Vance.

De asemenea, responsabilitatea principală pentru furnizarea de echipamente militare către Ucraina ar urma să cadă pe umerii Europei. Un membru al echipei lui Trump a declarat: „Putem oferi instruire și alte tipuri de sprijin, dar armele vor fi europene… Nu trimitem bărbați și femei americani să mențină pacea în Ucraina. Și nu plătim pentru asta. Să o facă polonezii, germanii, britanicii și francezii.”

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ciucu taie la nou născuți

    Stimulentul financiar pentru nou-născuți va fi redus de la...

    Ratko Mladić va fi înmormântat cu cele mai înalte onoruri de stat și militare în Serbia

    Ministrul sârb al Justiției, Nenad Vujić, a declarat astăzi...

    Trump se consideră unul din cei mai „grozavi” presedinți ai Americii

    Președintele SUA, Donald Trump, se considera cel mai mare...

    Indicele de imbătrănire demografică în Giurgiu a ajuns la 171%

    Declinul demografic s-a accentuat în județul Giurgiu în primele...

    Ciucu scumpește apa pentru bucureșteni ca să facă bani francezii de la Apa Nova

    Consiliul General al Municipiului București (CGMB) a aprobat vineri...

    Nicușor a scris pentru FoxNews

    FOX NEWS (SUA), 27 august 2026 – Rusia constituie...

    Articole relationate

    Categorii populare