spot_img
sâmbătă, 17 ianuarie, 2026
-4.7 C
București

Pierderea mirosului, un pronostic bun

Pierderea mirosului este nu doar unul dintre factorii de diagnosticare timpurie a COVID-19, ci şi simptomul unui pronostic bun al bolii, potrivit unui studiu coordonat de cercetători de la Universitatea Complutense şi de la Spitalul Clinic San Carlos din Madrid, relatează EFE.

Cu ajutorul acestui studiu realizat în numeroase centre şi cu participarea a 5.868 de pacienţi internaţi, cercetătorii spanioli au descoperit că, deşi constituie încă un mister, anosmia – pierderea mirosului – acţionează şi ca un pronostic bun pentru evoluţia acestei boli.

„Aceste rezultate au multe implicaţii, de la evaluarea iniţială a pacienţilor şi până la capacitatea de a înţelege fiziopatologia. Este posibil ca invazia epileliului nazal să activeze o imunitate adecvată, evitând astfel furtuna de citokine”, a explicat Jesus Porta-Etessam, profesor la Facultatea de Medicină a Universităţii Complutense din Madrid (UCM) şi principalul autor al studiului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Am decis să nu atac Iranul

    Președintele SUA, Donald Trump, insistă că decizia de a...

    Americanii, furioși pe acordul comercial Canada-China

    Canada şi China au anunţat vineri un acord comercial...

    China a suspendat importul de energie electrică din Rusia

    China a suspendat importul de energie electrică din Rusia,...

    De ce celebrul Mobius nu crede in aur

    Fondatorul Mobius Capital Partners, Mark Mobius, a declarat că...

    Trump a amenințat cu tarife vamale țările care se opun planurilor americane pentru Groenlanda

    Președintele american Donald Trump a amenințat cu tarife vamale...

    Grecia intenționează să își extindă apele teritoriale chiar dacă Turcia amenință cu război

    Grecia intenționează să își extindă apele teritoriale, inclusiv posibil...

    Articole relationate

    Categorii populare