spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
11.6 C
București

Piedone a încercat să scape de arest susținând că are probleme cu inima

Fostul primar al sectorului 4 Cristian Popescu Piedone a cerut unui judecător de la Tribunalul București să nu fie arestat preventiv în dosarul incendiului de la Colectiv, invocând faptul că nu suportă detenția, deoarece suferă de mai multe afecțiuni cardiace.

Informația apare în motivarea deciziei din 7 noiembrie prin care Tribunalul București a dispus arestarea preventivă a lui Piedone pentru 30 de zile, în dosarul incendiului de la clubul Colectiv.

Astfel, în timpul procesului desfășurat sâmbătă, avocatul lui Piedone, Adelin David, a cerut judecătorului de la tribunal ca fostul primar să nu fie arestat preventiv, aducând ca motive faptul că acesta „se bucură de o bună reputație socială și profesională”, are 50 de ani și „suferă de mai multe afecțiuni cardiace”, astfel cum rezultă din mai multe acte medicale depuse la dosar.

Judecătorul de drepturi și libertăți de la Tribunalul București a respins însă motivul invocat de avocat, magistratul arătând că Administrația Națională a Penitenciarelor și Ministerul de Interne pot asigura asistență medicală în arest, iar, din documentele depuse la dosar, nu rezultă existența unei expertize care să demonstreze că Piedone nu poate suporta detenția.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    FMI avertizează UE: Nu vă atingeți de activele înghețate ale Rusiei

    Fondul Monetar Internațional pledează pentru respectarea dreptului internațional în...

    Spania, avertisment de urgență privind ciocolata Milka

    Agenția Spaniolă pentru Siguranța Alimentară și Nutriție a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare