spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-3.5 C
București

Peste 50 de morminte profanate la Satu Mare

Peste 50 de morminte dintr-un cimitir din Satu Mare au fost vandalizate, mai multe pietre funerare fiind lovite, sparte şi vopsite. Poliţia a întocmit dosar penal pentru profanare de morminte şi a declanşat o anchetă pentru prinderea autorilor, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Satu Mare, Paula Cochera, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că cimitirul respectiv este închis după ora 20, dar fiindcă a fost Luminaţia, a fost lăsat deschis pe timpul nopţii de vineri spre sâmbătă.

”Poliţia a fost sesizată în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă despre faptul că într-unul dintre cimitirele din Satu Mare au fost profanate 54 de morminte, acestea fiind distruse de persoane necunoscute deocamdată. Cimitirul este închis după ora 20, dar fiindcă a fost Luminaţia, a fost lăsat deschis pe timpul nopţii. S-a întocmit dosar penal pentru profanare de morminte în acest caz şi se fac cercetări pentru a se stabili cine sunt vinovaţii”, a spus Cochera.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ce audiențe a făcut „Melania” și ce bani s-au încasat

    Documentarul despre Prima Doamnă a SUA, „Melania”, a încasat...

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Tensiunile dintre Emirate și Arabia Saudită

    A devenit mai dificil pentru angajații companiilor cu sediul...

    Trump vrea ca India și China să investească in industria petrolieră venezueleană

    Președintele american Donald Trump a declarat sâmbătă, la bordul...

    Lavrov: Europa încearcă să rupă relația ruso-americană

    Europa încearcă să „facă fisuri” în relațiile dintre Rusia...

    Articole relationate

    Categorii populare