Pentru Germania Planul de Pace al lui Trump ”ridică semne de întrebare”

Numai o soluţie „acceptabilă pentru cele două părţi” poate conduce la „o pace durabilă între israelieni şi palestinieni”, a reacţionat marţi ministrul german de externe, Heiko Maas, la planul prezentat de Donald Trump pentru Orientul Mijlociu, transmite AFP.

„Propunerea americană anunţată de mult timp este în prezent disponibilă. Vom studia propunerea cu interes şi pornim de la principiul că toţi partenerii vor face acelaşi lucru”, a subliniat demnitarul german într-un comunicat.

„Numai o soluţie negociată cu două state, acceptabilă pentru cele două părţi, poate conduce la o pace durabilă între israelieni şi palestinieni”, a adăugat Heiko Maas.

„Pe această bază, orice impuls pentru a pune pe drumul cel bun procesul de pace din Orientul Mijlociu, mult timp blocat, merită a fi salutat”, a continuat şeful diplomaţiei de la Berlin.

„Propunerea americană ridică unele semne de întrebare despre care vom discuta cu partenerii noştri din Uniunea Europeană”, a adăugat Heiko Maas în comunicat, citând printre aceste probleme „implicarea părţilor în conflict în procesul de negociere” în conformitate cu „parametrii internaţionali” şi „bazele juridice recunoscute”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    61% din israelieni nu îl mai vor premier pe Bibi

    Aproximativ 60% dintre cetățenii israelieni nu ar dori ca...

    Olanda, campioană europeană la prelucrarea ilegală de cocaină și heroină

    Agenția Uniunii Europene pentru Droguri (EUDA) a anunțat astăzi...

    Premierul polonez: Declarațiile ucrainienilor ne provoacă furie

    Autoritățile ucrainene fac uneori declarații nerezonabile care provoacă furie,...

    Primarii liberali din Timiș vor să îl execute pe șeful PNL Timișoara

    Mai mulţi primari PNL din judeţ solicită demiterea lui...

    Scandal cu inteligența artificială la Bruxelles și influența Siemens

    Circa patruzeci de europarlamentari de stânga și ecologiști au...

    Articole relationate

    Categorii populare