Pentagonul acuză „atacuri îngrijorătoare” asupra forțelor americane din Orientul Mijlociu

Trupele americane din Orientul Mijlociu au fost atacate de drone de atac de cel puțin cinci ori în ultimele trei zile și, deși atacurile nu au fost la scară largă, sunt alarmante. Acest lucru a fost declarat de purtătorul de cuvânt al Pentagonului, generalul Patrick Ryder, relatează The Washington Post.

El a explicat că incidentele au implicat trupe americane din Irak și Siria, precum și distrugătorul USS Carney din Marea Roșie. În special, potrivit acestuia, distrugătorul a fost atacat cu o zi înainte de „numeroase ținte aeriene” lansate din Yemen. Înainte de aceasta, pe 17 octombrie, trei drone de atac au atacat poziții ale SUA în Irak, iar în acea noapte două drone au atacat o bază americană din Siria. Potrivit agenției siriane SANA, vorbim despre baza americană de la Tanf, la granița sirio-irakiană, care a fost atacată de forțele „rezistenței irakiene”.

Mai multe trupe americane au fost rănite ușor în atacurile din Siria și Irak, a spus Ryder. El a descris atacurile ca fiind „de mică amploare”, dar „deranjante și periculoase”. „Chiar acum ne concentrăm pe limitarea conflictului regional mai larg”, a subliniat generalul.
WP notează că în prezent aproximativ 2,5 mii de soldați americani rămân în Irak și încă aproximativ 900 sunt în Siria.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranienii l-au capturat pe pilotul american de F35 după o diversiune

    Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) l-a localizat și reținut...

    Americanii în criză de „metal de război”

    Stocurile americane de „metal de război” sunt în scădere...

    Asia în zodia jafurilor din cauza lipsei de combustibil

    Lipsa severă de combustibil cauzată de conflictul din Orientul...

    UE ia în calcul raționalizarea carburanților

    Uniunea Europeană ia în considerare măsuri precum raționalizarea combustibilului...

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA și alți 2 generali demiși de Hegseth

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA, Randy...

    Trump l-a demis pe procurorul general din cauză că nu a făcut dosare adversarilor săi politici

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a confirmat...

    Articole relationate

    Categorii populare