spot_img
joi, 18 decembrie, 2025
4.7 C
București

Parlamentul olandez vrea ca guvernul de la Haga să participe la marșul LGBTQ+ de la Budapesta interzis de Viktor Orbán

Parlamentul Țărilor de Jos (Olanda) a aprobat joi cu majoritate o moțiune prin care cere guvernului să trimită miniștri să participe în iunie la Budapesta la ‘Marșul Mândriei’, interzis de premierul conservator Viktor Orban, și de asemenea să încurajeze alte guverne din țările UE să ia parte la acel marș, relatează agenția EFE.

Legislativul olandez dorește astfel ca o delegație alcătuită din membri ai guvernului să vină pe 28 iunie în capitala ungară pentru a participa la a 30-a ediție a ‘Marșului Mândriei’, pe care organizatorii continuă să-l pregătească deși guvernul lui Orban a interzis evenimentul.

Moțiunea a fost prezentată de partidele olandeze Volt (pro-european) și VVD (liberali din coaliția de guvernare), ambele considerând că interzicerea marșului LGBT ‘este contrară valorilor și principiilor fundamentale pe care a fost construită Uniunea Europeană, precum libertatea, statul de drept și democrația’.

Pe lângă trimiterea unei delegații oficiale care să participe la marș, aceeași moțiune îndeamnă guvernul olandez să solicite la rândul său și altor guverne din statele membre ale UE să procedeze la fel.

Deși guvernul olandez nu a respins încă cererea parlamentului, ministrul apărării, Ruben Brekelmans, a explicat înaintea votului din legislativ că se teme de represalii ale guvernului ungar față de organizatorii marșului, iar, dacă Olanda trimite acolo miniștri sau secretari de stat, aceasta ar risca să complice organizarea evenimentului.

‘Nu a fost deocamdată solicitată o permisiune oficială pentru marș și, prin urmare, încă nu există o autorizație. Dacă va fi acordată, vom indica dacă participăm și în ce mod’, a precizat același ministru.

Pe lângă cele două partide inițiatoare ale moțiunii, aceasta a mai fost votată de alte două partide ale coaliției de guvernare, respectiv formațiunea creștin-democrată NSC și partidul fermierilor BBB, dar a fost respinsă de partenerul majoritar al coaliției, Partidul Libertății (PVV), formațiunea de extremă dreapta a lui Geert Wilders care a câștigat ultimele alegeri legislative

Hot this week

Topics

Mai mult

    Banca Europeană se spală pe mâini de banii pe care UE vrea să ii dea Ucrainei

    Președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a declarat...

    De ce arde Bruxelles-ul? Ce vor fermierii

    Mii de agricultori europeni s-au reunit joi la Bruxelles...

    Șeful spionajului extern rus: Am am avut o conversație telefonică destul de lungă cu noul director al MI6

    Directorul Serviciului de Informații Externe al Rusiei (SVR), Serghei...

    Terheș revine dezvăluind manipularea fostului judecător Laurențiu Beșu în reportajul Recorder

    Dovada manipulării realizate de fostul judecător Laurențiu Beșu în...

    Bulai cu farsorii ruși Vovan și Lexus despre planul dezmembrării Rusiei

    Politicianul român Iulian Bulai, unul dintre liderii Adunării Parlamentare...

    Zelenski mai vrea 45-50 miliarde de euro ajutor financiar extern pentru anul viitor

    Ucraina are un deficit de ajutor financiar extern pentru...

    Articole relationate

    Categorii populare