Parcul industrial de la Bistrița în care s-au investit 6 milioane de euro gol după un an de la finalizare

Primăria Bistriţa a investit 6 milioane de euro pentru amenajarea unui parc industrial, însă firmele se lasă aşteptate de mai bine de un an, neexitând niciun om de afaceri dispus să îşi mute afacerea în noua zonă industrială a oraşului, informează corespondentul MEDIAFAX.

Deşi a trecut un an de la inaugurare, nicio firmă nu a făcut demersuri să îşi amenjeze sediul în noul parc industrial de 30 de hectare al oraşului.

Pentru amenajarea parcului industrial, municipalitatea a accesat fonduri europene din Fondul European de Dezvoltare Regională şi a mai contribuit din bugetul oraşului cu 2,5 milioane de euro. Aici există disponibile pentru agenţii economici mari 4 loturi de teren, 11 loturi de 1400 mp pentru industria medie, 23 de loturi de 400 mp pentru industria mică şi 3 loturi de 3000 mp pentru servicii.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rusia a distrus exporturile Ucrainei: Firmele sunt afectate deoarece nu își pot plăti împrumuturile

    Exporturile ucrainene sunt îngreunate și, în unele cazuri, suspendate,...

    Trump se ceartă cu propriul Departament de Justiție

    Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că nu...

    Bloomberg: Războaiele și clima cresc prețurile la alimente

    Conflictele și condițiile meteorologice reprezintă o amenințare pentru principalele...

    Explozie într-o cafenea din Moscova: Minim 3 morți și 15 răniți

    Departamentul de Transport din Moscova a anunțat închiderea mai...

    Vești proaste, dar și vești relativ optimiste, de pe Dunăre

    România traversează una dintre cele mai dificile perioade hidrologice...

    2 directori Gazprom, arestați

    Tribunalul Zamoskvoretsky l-a arestat pe Igor Moiseenko, director general...

    Mineralul mai scump ca aurul

    Oamenii de știință de la Centrul de Științe Kola...

    Articole relationate

    Categorii populare