Orban promite Olandei noi afaceri în România cu toate că ne ține în afara Schengen

Obiectivul României de finalizare a procesului de aderare la spaţiul Schengen a fost evidenţiat de premierul Ludovic Orban în cadrul întâlnirii avute, sâmbătă, cu prim-ministrul Regatului Ţărilor de Jos, Mark Rutte, în marja Conferinţei de Securitate de la München, potrivit unui comunicat al Guvernului transmis AGERPRES.

„Dialogul dintre cei doi înalţi demnitari a reliefat perspectivele promiţătoare ale cooperării dintre România şi Olanda, în contextul aniversar al relaţiei bilaterale – anul acesta celebrându-se 140 de ani de la stabilirea legăturilor diplomatice -, cu accent pe dinamica relaţiilor economice, inclusiv a schimburilor economice bilaterale şi a investiţiilor olandeze în România. Premierul Orban a pledat pentru creşterea investiţiilor olandeze în România, prezentând amplu oportunităţile oferite de economia românească”, se precizează în comunicat.

Cu privire la cooperarea la nivel european, sursa citată menţionează că prim-ministrul român a evidenţiat oportunitatea intensificării dialogului dintre cele două state pe diverse dosare europene de interes comun, abordare agreată de omologul olandez.

„Totodată, prim-ministrul Orban a evidenţiat obiectivul legitim al României de finalizare a procesului de aderare la spaţiul Schengen, pentru care România este deplin pregătită”, se arată în comunicatul Guvernului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cetatea lui Sigismund de Luxemburg de pe Clisura Dunării, restaurată

    Cetatea Ladislau din Coronini (județul Caraș-Severin) a reintrat oficial...

    Roman Abramovici s-a dus la Zelenski

    Membrul Parlamentului ucrainean Oleksii Goncharenko a declarat astăzi că...

    Britanicii nu vor să renunțe la Brexit

    Majoritatea cetățenilor britanici nu doresc anularea regulilor privind Brexitul,...

    Ministrul polonez al Apărării nu acceptă numele fasciștilor pentru unitățile armatei ucrainiene

    Ministrul polonez al Apărării, Władysław Kosinjak Kamis, a declarat...

    Sfârșitul politic al lui Voronin

    Fostul președinte al Republicii Moldova, Vladimir Voronin, a demisionat...

    Meloni in război cu mai multe capitale europene

    Prim-ministrul italian Giorgia Meloni nu a participat la mai...

    Finlanda va dobori dronele ucrainiene

    Ministrul apărării al țării a declarat că, din moment...

    Articole relationate

    Categorii populare