Orbán: Popoarele vor pune întrebarea: de ce nu fac şi ele ceea ce fac maghiarii?

La 12 aprilie trebuie purtată o bătălie în care „trebuie să învingem simultan Partidul Tisza, pe Zelenski şi pe Ursula von der Leyen”, a declarat la mitingul împotriva războiului organizat sâmbătă la Esztergom.

Şeful guvernului a apreciat că principala problemă a liderilor europeni constă în faptul că „promovează politici care nu beneficiază de sprijinul propriilor popoare”, motiv pentru care Ungaria reprezintă, în opinia sa, un element incomod pe scena europeană. Potrivit acestuia, cetăţenii europeni pot observa, prin exemplul oferit de Ungaria, că „se poate gândi şi altfel”, iar problemele pot fi abordate şi gestionate într-o manieră diferită.

Viktor Orbán a susţinut că, din perspectiva Uniunii Europene, Ungaria nu este periculoasă prin dimensiunea sa, ci prin exemplul pe care îl oferă, demonstrând că „se poate şi altfel”. „La un moment dat, popoarele vor pune întrebarea: de ce nu fac şi ele ceea ce fac maghiarii?” – a afirmat el, amintind dezbaterea privind migraţia.

Potrivit lui Viktor Orbán, adversarii ţării urmăresc, prin provocarea unui asemenea haos economic, scumpirea carburanţilor şi creşterea inflaţiei, astfel încât responsabilitatea să fie atribuită guvernului. „În spatele şantajului se află, în realitate, o intenţie bine gândită de a înlătura guvernul suveranist ungar”, a subliniat acesta.

„De aceea, la 12 aprilie trebuie să purtăm o bătălie în care să învingem simultan Tisza, pe Volodimir Zelenski şi pe Ursula von der Leyen”, a declarat premierul ungar.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii au spart 50 miliarde dolari în Iran

    Costul real al operațiunii americane împotriva Iranului este de...

    UE a suspendat finanțarea pentru Serbia

    Uniunea Europeană a suspendat finanțarea către Serbia din cauza...

    Trump anunță reducerea trupelor americane din Germania

    Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că...

    Trump: Ucraina a fost învinsă militar

    Ucraina a fost învinsă militar, a declarat președintele american...

    Bolo ar vrea să racoleze parlamentari pentru un guvern minoritar

    Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri, la TVR, întrebat...

    Bolo il amenință pe Nicușor cu candidatura la prezidențiale

    Premierul Ilie Bolojan a afirmat, miercuri seară, că va...

    Articole relationate

    Categorii populare