Orbán: Europa se confruntă cu riscul apariţiei şomajului în masă şi al dispariţiei unor sectoare industriale din cauza prețului mare al energiei

Europa se confruntă cu riscul apariţiei şomajului în masă şi al dispariţiei unor sectoare industriale – a declarat prim-ministrul Viktor Orbán, vineri, la postul naţional de radio Kossuth.

Şeful executivului a subliniat că această situaţie este determinată de faptul că, pe fondul războiului şi al sancţiunilor, preţul energiei în Europa este de trei-patru ori mai mare decât în Statele Unite ale Americii sau China.

În aceste condiţii, nivelul costurilor de producţie pentru bunuri precum aluminiul, produsele chimice sau autovehiculele este semnificativ mai scăzut în Statele Unite şi China, ceea ce le permite producătorilor de acolo să fabrice la preţuri mai reduse. Produsele astfel realizate sunt comercializate la preţuri mai mici şi, în consecinţă, înlătură produsele europene de pe pieţe – a explicat Viktor Orbán.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scandalul liceului românesc din Odesa

    Părinții elevilor, consiliul elevilor, cadrele didactice și locuitorii din...

    Vicepremierul rus recunoaște in premiera crizs combustibililor din Rusia

    Piața combustibililor din Rusia se confruntă cu o penurie,...

    Șeful Administrației Militare din Kiev: Primarul Capitalei uzurpă Puterea

    Primarul orașului Kiev, Vitali Klitschko, uzurpă puterea prin eliminarea...

    Un tricou bun în garderoba masculină: confort, croială și detalii care contează

    În garderoba unui bărbat, există piese care par simple...

    Criza cluburilor de noapte olandeze

    Viața de noapte din Olanda se confruntă cu dificultăți...

    Șeful ANOFM, omul promovat de Bolojan, cu un trecut controversat în afaceri. Litigii, datorii și școala vieții

    Numirea liberalului Adrian Zvîncă la conducerea Agenției Naționale pentru...

    Articole relationate

    Categorii populare