spot_img
duminică, 11 ianuarie, 2026
-4.8 C
București

Oprișan: Tupeu maxim al lui Kovesi

Liderul PSD Vrancea, Marian Oprişan, vede posibila candidatură a Laurei Codruţa Kovesi la Parchetul European ca fiind „un tupeu maxim”, afirmând că înainte de a-şi depune candidatura, ar trebui să răspundă legal pentru ce a făcut în ţară. Oprişan crede că fosta şefă DNA este „bolnavă de putere”.

Sectia de procurori a Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a avizat in unanimitate, luni 28 martie 2016, numirea Laurei Codruta Kovesi pentru un nou mandat la sefia DNA. MARIAN ILIE / MEDIAFAX FOTO

Preşedintele Consiliului Judeţean Vrancea, Marian Oprişan, a declarat, joi, pentru corespondentul MEDIAFAX, că decizia Laurei Codruţa Kovesi de a candida la Parchetul European i se pare „un tupeu maxim”.

„Să răspundă mai întâi pentru abuzurile din ţară. E normal ca toată lumea să răspundă legal pentru ce face. Un preşedinte de consiliu judeţean sau un primar, dacă încalcă Constituţia, este dat afară în secunda doi. Ea a distrus oamenii de afaceri din România. Decizia ei? Este de un tupeu maxim”, a declarat Oprişan.

Întrebat ce şanse are Koveşi să obţină acest mandat, Oprişan a răspuns: „Niciuna!”.

„Niciuna (şansă – n.r.). Credeţi că liderii europeni sunt atât de neiniţiaţi şi nu au informaţiile necesare?”, a mai spus Marian Oprişan.

De asemenea, întrebat de ce consideră că fost şefă a DNA îşi doreşte acest post, Oprişan a răspuns: „Pentru că e bolnavă după putere”.

În spaţiul public au apărut informaţii că fosta şefă a DNA, Laura Codruţa Kovesi, va candida pentru funcţia de procuror şef al Parchetului European.

Comisia Europeană a transmis, la solicitarea MEDIAFAX, că procedura de selecţie a procurorului-şef european este în curs, subliniind că Executivul UE nu e implicat în această activitate efectuată de o comisie independentă.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Germania vrea să mute cu NATO in Groenlanda

    Germania va propune crearea unei misiuni comune NATO pentru...

    Guvernul ne anunță că impozite și mai mari vom plăti de la 1 ianuarie 2027

    Guvernul susține că majorarea medie estimată a impozitelor pe...

    Președintele Iranului: Țara este pregătită să-și asculte poporul. Oamenii sunt îngrijorați

    Președintele Iranului, Masoud Pezeshkiyan, a declarat, după două săptămâni...

    Trump sugerează că Rubio ar trebui să devină viitorul lider al Cubei

    Președintele SUA, Donald Trump, a distribuit duminică un mesaj...

    Ce armă necunoscută au folosit americanii in Venezuela

    În timpul operațiunii de capturare a președintelui venezuelean Nicolás...

    Groenlanda la pachet cu Ucraina?

    Aprobarea de către țările europene a unui rol extins...

    Articole relationate

    Categorii populare