spot_img
vineri, 19 decembrie, 2025
2.5 C
București

Omul cheie de la Kiev se răstește la Occident din cauza corupției

Aliații occidentali ai Kievului, acuzând autoritățile ucrainene de un nivel ridicat de corupție, caută o scuză pentru a nu invita țara la NATO, a declarat seful biroului președintelui ucrainean, Andriy Ermak, la Rada Tv.

„Vorbim deschis cu partenerii noștri: corupția există în toate țările. Dacă cineva ne prezintă că nu putem primi o invitație la NATO din cauza nivelului de corupție din Ucraina, aceasta este o căutare a motivelor pentru a nu face acest lucru. Dacă am fi atât de corupți, cum am putea face față Rusiei?”, a spus Ermak.

O sursă Telegraph din Departamentul de Stat al SUA a declarat anterior că nu doresc să invite Ucraina la NATO, inclusiv din cauza nivelului ridicat de corupție. Ministrul olandez al Apărării, Ruben Brekelmans, a mai spus la mijlocul lunii octombrie că Kievul trebuie să învingă corupția pentru a îndeplini cerințele pentru invitația la Alianța Nord-Atlantică. Politicianul a mai spus că încă nu există un consens între țările membre NATO cu privire la posibila integrare a Ucrainei în alianță.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Banca Europeană se spală pe mâini de banii pe care UE vrea să ii dea Ucrainei

    Președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a declarat...

    De ce arde Bruxelles-ul? Ce vor fermierii

    Mii de agricultori europeni s-au reunit joi la Bruxelles...

    Șeful spionajului extern rus: Am am avut o conversație telefonică destul de lungă cu noul director al MI6

    Directorul Serviciului de Informații Externe al Rusiei (SVR), Serghei...

    Terheș revine dezvăluind manipularea fostului judecător Laurențiu Beșu în reportajul Recorder

    Dovada manipulării realizate de fostul judecător Laurențiu Beșu în...

    Bulai cu farsorii ruși Vovan și Lexus despre planul dezmembrării Rusiei

    Politicianul român Iulian Bulai, unul dintre liderii Adunării Parlamentare...

    Articole relationate

    Categorii populare