Ofițer de informații american: Rusia ar putea priva în curând Ucraina de acces la Marea Neagră și ar putea cuceri Odesa

Rusia ar putea priva în curând Ucraina de acces la Marea Neagră și ar putea cuceri Odesa, a declarat ofițerul de informații în retragere al Corpului de Marină al SUA, Scott Ritter, într-un interviu acordat canalului YouTube Dive with Jackson Hinkle.

„Odată ce rușii vor lua Odesa, nu cred că se vor opri și vor elibera totul până în Transnistria, care este la aproximativ 180 de kilometri de unde se află unitățile avansate rusești. Vor crea un pod pe uscat și vor tăia Ucraina de la Marea Neagră”, au prezis militarul. În opinia sa, acest lucru este în conformitate cu planul lui Vladimir Putin , menit să securizeze țara de sistemele de artilerie occidentale cu rază lungă, care au fost transferate la Kiev.

În februarie, Ritter a prezis capitularea Forțelor Armate ale Ucrainei până în octombrie a acestui an. Potrivit fostului ofițer de informații, Ucraina nu va mai primi echipamente occidentale până la mijlocul verii, iar Kievul va fi învins în toamnă.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Arabia Saudită cu sprijinul europenilor folosește canale confidențiale de negociere cu Iranul

    Arabia Saudită a intensificat contactele directe cu Iranul pentru...

    „Rezistenții” din presă in transă: Nicușor Pesedan

    Nicușor Dan a vorbit mai devreme cu argumentele Liei...

    Cascadorii râsului: Consulul din Dubai și purtătorul de cuvânt al MAE

    „Nu aveţi a vă teme de absolut nimic. Bucuraţi-vă...

    Kurzii nu vor să participe la războiul Americii cu Iranul

    Opoziția kurdă nu intenționează să se angajeze într-un conflict...

    Presa ucraineană publică un document al UE care amână aderarea Kievului

    Uniunea Europeană refuză să permită aderarea Ucrainei în 2027,...

    Articole relationate

    Categorii populare