Oficiali ucrainieni pentru Financial Times: Trump ne-a dat o lovitură teribilă

Președintele american Donald Trump și-a schimbat retorica privind Ucraina după discuțiile cu omologul său rus, Vladimir Putin, în Alaska, provocând critici dure la Kiev, relatează Financial Times , citând oficiali ucraineni.

După întâlnirea cu Putin, Trump a declarat că intenționează „să treacă direct la un acord de pace care să pună capăt războiului, nu doar la un acord de încetare a focului care adesea eșuează”.

Oficialii ucraineni spun că întâlnirea dintre liderii rus și americani a fost „teribilă” pentru Ucraina și ar putea duce la încercări de a impune Kievului un acord care ar echivala cu capitularea. Aceștia spun că republicanul „vrea doar un acord rapid”.

„Acest summit a fost o greșeală uriașă și o victorie uriașă pentru Putin”, a declarat Alexander Khara, analist la Centrul pentru Strategii de Apărare, cu sediul la Kiev.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Kovesi îi urează lui Nicușor „mult somn, un somn bun”

    “Cu siguranță funcția de președinte al României este o...

    Ultimele isprăvi ale lui Bolo încalcă Constituția

    Ultima ispravă a lui Bolojan: o OUG tip salată...

    Silviu Hurduzeu: Două treimi din Bugetul CJ Caraș- Severin merge către dezvoltare

    Două treimi din Bugetul CJ Caraș – Severin aferent...

    Polonezii, nervoși după un marș cu simboluri naziste la Lvov

    Desfășurat în orașul Lvov, marșul unde a fost afișată...

    Inteligența artificială creează haos la Casa Albă

    Modelul de inteligență artificială Claude Mythos al Anthropic, capabil...

    Cum s-a înecat Trump in Strâmtoarea Ormuz

    Noi date apar în legătură cu decizia președintelui american...

    Articole relationate

    Categorii populare