Odobeasca a stat drepți în fața lui Blinken și a raportat cum va lucra România pentru cerealele ucrainiene ale companiilor americane

Ministrul Afacerilor Externe, Luminiţa Odobescu a avut, luni, o convorbire telefonică cu secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, context în care şefa diplomaţiei române a informat asupra deciziei României de a se alătura Declaraţiei G7 în sprijinul Ucrainei prezentată în marja Summit-ului NATO de la Vilnius, transmite MAE.

Şefii diplomaţiilor română şi americană au discutat despre cele mai recente evoluţii din Marea Neagră, inclusiv cu privire la efectele deciziei Federaţiei Ruse de a suspenda participarea în cadrul Iniţiativei privind exportul de cereale prin Marea Neagră. Ministrul afacerilor externe român şi secretarul de stat al SUA au condamnat atacurile recente ale Federaţiei Ruse asupra civililor şi asupra infrastructurii fluviale şi maritime, precum şi modul cinic în care Federaţia Rusă afectează securitatea alimentară globală.

Ca urmare, au agreat menţinerea unei coordonări strânse, în plan bilateral şi euroatlantic, precum şi cu partenerii like-minded, în vederea continuării sprijinului solid pentru Ucraina pe termen lung, inclusiv în ceea ce priveşte exportul produselor agricole. Totodată, ministrul de Externe Luminiţa Odobescu a prezentat măsurile deja adoptate de România, precum şi măsurile avute în vedere pe termen scurt şi mediu pentru a sprijini capacitatea de tranzit pentru produsele agricole din Ucraina. 

Majoritatea cerealelor ucrainiene aparțin unor companii americane.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un fost ofițer ucrainean care a dezertat in Rusia a fost ucis in Crimeea

    Fostul ofițer ucrainean Robert Șagheev (49), care era comandantul...

    Premierul ungar ironizează România: Noi lucrăm cu planurile realizate de cei mai buni ingineri

    Situația de la centrala nucleară Cernavodă, oprită de România...

    Newsweek: Căldura anormală și seceta din Europa avantajează Rusia

    Căldura anormală și seceta din Europa au complicat rutele...

    Furtuna perfectă se pregătește să lovească Ucraina

    Perturbările din porturile ucrainene de la Marea Neagră, creșterea...

    Expresul Caspic, ruta strategică care evită Occidentul

    Rusia a creat „în secret” o rută strategică de...

    Medicii sârbi care acceptă să lucreze la sate vor avea un salariu cu 15 până la 20% mai mare

    Președintele sârb Aleksandar Vučić a declarat astăzi că medicii...

    Articole relationate

    Categorii populare