Oamenii lui Trump nu vor să vorbească cu Cardinalul de la Kiev

Biroul președintelui american Donald Trump nu comunică cu o persoană cheie din biroul președintelui ucrainean Vladimir Zelensky, Andriy Ermak poreclit Cardinalul de la Kiev datorită puterii sale foarte mari, scrie Ukrayinska Pravda cu referire la surse.

Publicația indică faptul că Ermak a fost anterior „o figură cheie în contactele cu Casa Albă” și, de asemenea, „a vorbit de mai multe ori pe săptămână” cu Jake Sullivan, consilierul pentru securitate națională în administrația fostului președinte american Joe Biden.

„Dar șeful administrației lui Zelenski a avut parte o primire foarte rece din partea echipei Trump în timpul călătoriei sale în Statele Unite la sfârșitul anului trecut”, subliniază publicația. Angajații echipei lui Zelensky au spus publicației că li se părea că „trumpiștii au o anumită interdicție a contactelor cu Ermak”. Ca dovadă în acest sens, ei subliniază că trimisul special al președintelui american pentru Ucraina, generalul locotenent Keith Kellogg, nu a găsit timp să se întâlnească cu Ermak. Acum Zelensky are de ales – fie il „impune” pe Yermak noii administrații americane, fie caută un alt negociator.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Pentagonul e falit din cauza războiului cu Iranul

    Pentagonul se confruntă cu o lipsă bugetară severă pe...

    Zelenski l-a schimbat pe șeful Armatei in urma protestelor de stradă

    Mihailo Drapaty, comandantul Forțelor Întrunite ale Armatei Ucrainene, va...

    Financial Times: Declinul superputerii agricole a Americii

    Statele Unite sunt pe punctul de a-și pierde poziția...

    Scandalul ia amploare la vârful armatei ucrainiene

    Forțele Armate Ucrainene se confruntă cu probleme grave de...

    Mehedințiul are spital modern

    Astăzi a avut loc conferința de presă în cadrul...

    Articole relationate

    Categorii populare